© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Kaj veleva zakon
Čas branja 1 min.

Smemo voziti z natikači ali ne?


Z.F.
20. 6. 2020, 19.51
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Koledarsko poletje je tako rekoč pred vrati, čeprav za zdaj težko govorimo o čudovitih, vročih in sončnih poletnih dneh. Pa vendar so že mnogi obuli natikače. Smemo z njimi za volan?

vožnja v natikačih .jpg
Dreamstime
Natikači lahko v krizni situaciji zdrsnejo s stopala, posledično je manjša tudi sila zaviranja.

Kaj je lepšega kot sproščeno poletno raziskovanje krajev, plaž in skritih kotičkov narave, ko lahko iz avtomobila smuknemo zgolj v natikačih, se na hitro osvežimo in odpeljemo novim dogodivščinam naproti? A tako sandali kot natikači in čevlji z visoko peto spadajo med neustrezno obutev za vožnjo. Ti namreč ne omogočajo dovolj močnega zaviranja, v kritičnih trenutkih je lahko nevarna tudi ohlapnost obuval. Z boso nogo namreč ni mogoče dovolj močno zavirati, enako nevarni so ohlapni sandali in ženski čevlji z visoko peto. Zakonsko pri nas neustrezna obutev sicer ni prepovedana, vse dokler se kaj ne zgodi …

Težava je daljši reakcijski čas

Voznik, ki je obut v natikače oziroma sandale, zakonsko gledano, vse do morebitne povzročitve nesreče ali nevarnega položaja na cesti ni v prekršku. Drugače je lahko v kritičnih trenutkih, saj lahko takšna obutev podaljša reakcijski čas in učinkovitost zaviranja oziroma manevriranja z avtomobilom, na kar kažejo tudi rezultati testa evropskih avtomobilskih klubov. Natikač nam v krizni situaciji lahko zdrsne s stopala, zaradi ohlapnosti ga moramo tudi bolj dvigniti kot sicer, zato je manjša sila zaviranja. Rezultati testiranj so pokazali, da se je reakcijski čas z neprimerno obutvijo podaljšal za 13 stotink, v idealnih razmerah.

Kako je z omejitvami v tujini

Preverili smo tudi, kaj velevajo zakoni v tujini. Podobno kot pri nas skoraj nobena evropska država izrecno ne prepoveduje take obutve. Natikači torej niso prepovedani, a velja, da voznik zaradi neprimerne obutve ne sme imeti zmanjšanega nadzora nad vozilom. V večini evropskih držav velja, da je voznik lahko odgovoren za nesrečo, če se za vzrok nesreče izkaže neprimerna obutev. Kaznovani pa boste v Španiji. Tam vožnjo z neprimerno obutvijo zakonsko opredeljujejo kot nevarno. Policist vam lahko izreče globo 80 evrov. Enako je v Grčiji, kjer vam bodo vožnjo z natikači »zaračunali« z globo 50 evrov.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.