Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Nove kazni
Čas branja 3 min.

Ali snemate prekrškarje na cesti? Pozor, ti posnetki ne veljajo kot dokaz


Mitja Prek
28. 3. 2025, 05.54
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli

V začetku tedna so poslanci in poslanke potrdili veliko višje globe za voznike, ki izkoriščajo reševalni pas.

1732261597-172a9792-1732261580149.jpg
Primož Lavre
Kazen za kršitelje bo po novem 500 evrov.

Globa za voznike, ki ne bodo vzpostavili reševalnega pasu, ga bodo izkoriščali za prehitevanje kolone ali se priključili intervencijskemu vozilu na nujni vožnji, bo po novem 500 evrov, ob tem pa bo objestni voznik dobil še tri točke. Doslej je bila za kršitve v zvezi z reševalnim pasom predpisana globa 200 evrov, za kršitve v zvezi z vozili s prednostjo pa 300 evrov. 

Zakon so na ministrstvu za infrastrukturo spisali na pobudo zavoda Ustvarimo reševalni pas, ki že dolgo časa opozarja na pomembnost reševalnega pasu. Ob številnih nesrečah na naših avtocestah pa se na družbenih omrežjih vedno znova pojavljajo posnetki neodgovornih voznikov, ki v posmeh preostalim voznikom vozijo po reševalnem pasu ali na kateri drugi način ovirajo promet. Včasih tako celo onemogočajo hiter prihod reševalcev na kraj nesreče.

Je posnetek dokaz?

Vendar pa ti posnetki ne pomagajo veliko, razen da javno osramotijo voznike. Policija namreč ne more oglobiti voznika, čeprav je jasno razvidno, kje se je zgodil prekršek, kdaj se je zgodil in kdo ga je storil. V primerih, ko prekršek zazna občan, ki v kakršnikoli obliki pristojnemu organu posreduje posnetke ali jih objavi na spletu, tudi če ima podatke o času in kraju kršitve ter morebitne druge dokaze, prekrškovni organ nima pravne podlage za formalni začetek prekrškovnega postopka, so nam odgovorili na policiji. Policisti lahko objavo štejejo kot tako imenovani glas o prekršku. To pomeni, da bi morali na podlagi prijave policisti sami ujeti neodgovornega voznika pri dejanju in bi na podlagi tega ukrepali.

Izjema je le, če je občan, ki zaloti voznika, ki izkorišča reševalni pas ali ga ne ustvari, tudi oškodovanec prekrška. Posnetek bi veljal kot dokaz, če bi ob neodgovornem in nesramnem manevriranju prekrškarja nastala tudi škoda na vozilu ali katera druga škoda. V tem primeru oškodovanec vloži predlog za začetek prekrškovnega postopka in zraven priloži posnetek kršitve, so nam pojasnili na policiji.

Tudi motoristi morajo stati v koloni

Če bi policisti gledali strogo po črki zakona, bi morali kaznovati tudi motoriste, ki bi prehitevali kolono. Anže Albreht z Zavoda Ustvarimo reševalni pas pravi, da v svoji karieri kot reševalec in gasilec še ni imel težav z motoristi in tudi ne podpira kaznovanja motoristov. Motorist je v veliko večji nevarnosti, če se na avtocesti ustavi na začelju kolone, saj je za preostale voznike le silhueta. Poleg tega stanje poleti pri 30 stopinjah Celzija v koloni v motoristični opremi ni varno, niti zdravo. V zavodu bodo zato še naprej spremljali stanje, in če bo treba, tudi zahtevali popravke zakonodaje.

480966840_974256824839162_8262487209683654695_n.jpg
Zavod ustvarimo reševalni pas na avtocestah
V zavodu bodo še naprej osveščali voznike o pomenu reševalnega pasu.

Še naprej bodo osveščali tujce

Sicer pa Anže Albreht pravi, da bodo tudi s sprejetjem zakona nadaljevali osveščanje voznikov o pomenu reševalnega pasu. Še bolj se bodo osredotočili na voznike iz Italije, kjer reševalnega pasu nimajo v zakonodaji. »Začeli bomo intenzivneje ozaveščati tudi o reševalnem pasu v primeru, ko potekajo trije vozni pasovi za vožnjo v eno smer, glede na načrte Darsa, da bi se ustvaril tretji pas od Domžal do Ljubljane in kasneje med Vrhniko ter Ljubljano,« nam je povedal Albreht. V tem primeru se morajo vozniki na desnem in srednjem pasu razvrstiti na desno polovico vozišča, vozniki na prehitevalnem pasu pa skrajno levo. Tako nastaneta dve koloni na skrajni desni, ena pa na skrajni levi.

Še vedno pa nove kazni niso najvišje v Evropi. V Nemčiji vas lahko kaznujejo z globo v višini od 200 do 320 evrov, poleg tega pa objestne voznike lahko doleti tudi enomesečna prepoved vožnje. V Avstriji neupoštevanje vzpostavitve reševalnega pasu lahko voznika stane 726 evrov. Če pa ravnanje voznika ovira vozila na intervenciji, je predpisana globa od 72 do 2180 evrov. Medtem ko je kazen na Hrvaškem izjemno nizka, le 60 evrov.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.