Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Pasavček v Novem mestu, Glavni trg zaprt za promet


dolenjski-list
M. Ž.
18. 5. 2011, 11.40
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

img_0145.jpg
M. Ž.
Govorniki na novinarski konferenci (z leve): Milan Bratič iz SPV Mestne občine Novo mesto, Bojan Oblak iz Javne agencije RS za varnost prometa, novomeški župan Alojzij Muhič, Aleš Burger iz Policijske uprave Novo mesto in Marjeta Ferkolj Smolič, vodja današnje prireditve.
img_0154.jpg
M. Ž.
Red je vedno pas pripet. (Foto: M. Ž.)
img_0149.jpg
M. Ž.
Bojan Oblak.
img_0152.jpg
M. Ž.

Danes ob 15. uri se bo na novomeškem Glavnem trgu začela letošnja zaključna prireditev državnega projekta Pasavček, s katerim želijo spodbuditi pravilno in varno vožnjo otrok z uporabo otroških varnostnih sedežev in varnostnih pasov.  Do 18. ure, se bo zvrstil niz dejavnosti, namenjenih predvsem predšolskim in šolskim otrokom prve triade in njihovim staršem, babicam in dedkom, seveda pa so dobrodošli tudi vsi ostali.

Glavni trg bo zaradi prireditve za ves promet zaprt od 14. do 18. ure.

Osrednji del prireditve se bo začel okoli pol četrte popoldan z nagovorom novomeškega župana Alojzija Muhiča in nastopi Pasavčka, ekipe prve pomoči OŠ Center, plesalci Plesnega studia Novo mesto, zavoda Varna pot in otrok. Sicer pa bodo dogajanje na trgu sooblikovali območno združenje Rdečega križa Novo mesto, prehospitalna enota Zdravstvenega doma Novo mesto s prikazom nudenja prve pomoči, policisti motoristi novomeške policijske uprave, zavod Varna pot s poligonom za majhne otroke, prometno tombolo in »vinjenimi« očali, Javna agencija RS za varnost prometa z delavnico barvanja čelad in različnimi napravami, novomeški Svet za preventivo v cestnem prometu z zaletavčkom, in plesni studio.

Kot je novinarski konferenci poudaril Bojan Oblak iz Javne agencije RS za varnost prometa, ki tudi izvaja projekt Pasavček, je le preventiva tista, ki nas bo pripeljala do želenega cilja – nič žrtev v cestnem prometu. Zato so v Sloveniji v projekt vstopili že ob njegovem začetku leta 2005, ko ga je začela izvajati Evropska unija in ga tri leta tudi sofinancirala, zaradi dobrih rezultatov pa ga pri nas še nadaljujemo. Skupno je v šestih letih v projektu sodelovalo 5.443 vrtčevskih skupin in oddelkov prve triade osnovnih šol, kar pomeni skoraj 98.000 otrok, 8.600 učiteljev in vzgojiteljev ter posredno še okoli 120.000 staršev, letos pa je vanj privaljeno preko 1200 oddelkov.

Kaže, da se je vzgoja mladih obrestovala, saj je pripetost otrok narasla s 53,7 odstotkov pred začetkom projekta Pasavček v letu 2005 na 91,7 odstotkov v letu 2010. Da se pripetost otrok in posledično odraslih povišuje tudi na območju policijske uprave Novo mesto, je potrdil Aleš Burger. Od leta 2007 do 2011 je uporaba varnostnih pasov narasla na 92 odstotkov pripetih odraslih na prednjih sedežih in 76 odst. pripetih otrok na zadnjih sedežih, se pa se ta odstotek žal zniža pri mladostnikih, starih od 12. do 18. let. »Policisti opažamo, da pripetost narašča na cestah izven naselij oziroma avtocestah, medtem ko ga na cestah v naseljih in mestnih ulicah uporablja manjši delež. Tu ljudje pozabljajo, da ni pomembno kako daleč, koliko časa in kje se peljemo v vozilu. Varnostni pas v vseh primerih enako rešuje življenje,« je še poudaril Burger.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.