Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 1 min.

Vzeti so nam hoteli morje


Črt Kaker
2. 8. 2015, 06.51
Posodobljeno
09. 08. 2017 · 09:57
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Hrvaški sodnik na arbitražnem sodišču Budislav Vukas je v četrtek popoldne podal odstopno izjavo in za hrvaško televizijo dejal, da je sodišče želelo Hrvaški odvzeti del ozemeljskih voda.

Budislav Vukas
arhiv
Odstopljeni hrvaški sodnik na arbitražnem sodišču je imel svojo pisarno kar na hrvaškem veleposlaništvu v Haagu.

Sodišče v Haagu, kjer ima sedež arbitražno sodišče, je po odstopu Vukasa sporočilo, da mora v skladu s sporazumom Hrvaška v 15 dneh imenovati novega arbitra. A ker tega skoraj zagotovo ne bo naredila, bo novega arbitra imenoval predsednik arbitražnega sodišča.

Budimir Vukas, nekdanji hrvaški sodnik na arbitražnem sodišču: »Moja država, ki me je imenovala in katere državljan sem, se umika. To na neki način narekuje tudi moj umik.« 

Vukasova razkritja

Budimir Vukas, za katerega je hrvaški premier pred dnevi dejal, da je povsem neodvisen strokovnjak, na katerega Hrvaška nima nobenega vpliva, je sicer imel svojo pisarno kar na hrvaškem veleposlaništvu v Haagu. Nekaj ur po odstopu se je Vukas pojavil v informativni oddaji hrvaške radiotelevizije (HRT) in dejal, da mu drugega kot odstop, potem ko je Hrvaška odstopila od sporazuma, ni preostalo.

Vukas je sicer med pogovorom še dejal, da bi moralo sodišče do konca poletja sprejeti končno odločitev glede meje, nato pa do decembra spisati sodbo. »Lahko samo povem, da je imelo sodišče ob tem namen Hrvaški odvzeti del teritorialnega morja, čemur sem se najostreje upiral,« je ob tem dodal Vukas.

Hrvaška je razrešila tudi svoji agentki pri arbitražnem sodišču, Majo Seršič in Andrejo Metelko-Zgombić. 

Že nekdanji hrvaški arbiter se je obregnil tudi ob dejstvo, da sta ob imenovanju novega slovenskega arbitra Ronnyja Abrahama zdaj v sestavi sodišča dva Francoza. »Čeprav državljanstvo ne determinira obnašanje sodnikov, ni prav elegantno, da sta tam dva Francoza,« je pripomnil Vukas.

Nesprejemljiva izjava

Zanimivo ob tem je, da arbiter, tudi če je odstopil, komentira potek in vsebino odločanja. To vsekakor ni primerno, kar je včeraj poudarila tudi strokovnjakinja za mednarodno pravo Vasilka Sancin. Ob tem je profesorica na ljubljanski pravni fakulteti dodala, da ima vsak arbiter pravico do svojega mnenja, mora pa ga utemeljiti v skladu z mednarodnim in drugim uporabnim pravom.

Sodišče bo tako, kot kaže, nadaljevalo svoje delo, po neuradnih informacijah pa bo končno odločitev objavilo 17. decembra letos.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.