Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Volitve'18: Vrhovno sodišče zavrnilo pritožbo Združene desnice glede kandidatne liste v Novem mestu


dolenjski-list
STA, M. Ž.
8. 5. 2018, 16.25
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

23131620_1750826541878235_5513971573092349365_n.jpg
FB stran stranke Glas za otroke in družine, arhiv DL
Aleš Primc (Foto: FB stran stranke Glas za otroke in družine, arhiv DL)

##IMAGE-3544314##

Vrhovno sodišče je zavrnilo pritožbo Liste Kangler & Primc Združena desnica – Glas za otroke in družine, Nova ljudska stranka Slovenije, zoper odločitev novomeške volilne komisije, da zaradi premalo žensk zavrne njihovo kandidatno listo. Predstavniki koalicije bodo na ustavno sodišče vložili pritožbo z zahtevo za začasno zadržanje volilnih opravil, na vrhovno pa še pritožbo zaradi zavrnitve njihove liste v Kranju, je poročala STA

Kot je navedeno v sodbi vrhovnega sodišča, pritožba ni utemeljena, saj je volilna komisija določbo glede spolnih kvot uporabila skladno z zakonsko razlago in prakso.

V Novem mestu so listo Kangler & Primc - Združena desnica namreč zavrnili, ker sta bili na njej ob šestih kandidatih dve kandidatki. V koaliciji so sicer prepričani, da so spolnim kvotam zadostili, saj sta njihovi kandidatki v tej enoti kandidirali v po dveh volilnih okrajih.

Spolna kvota je sicer določena v zakonu o volitvah v DZ, kjer je zapisano, da na kandidatni listi noben spol ne sme biti zastopan z manj kakor 35 odstotki od skupnega dejanskega števila kandidatk in kandidatov na listi.

Predsednik stranke Glas za otroke in družine, ki sestavlja koalicijo Združena desnica, Aleš Primc, ki je bil med kandidati v novomeški volilni enoti, je napovedal, da bodo pravico iskali tudi na ustavnem sodišču. Na odločitev vrhovnega sodišča pa se bo odzval jutri ob 10.30 pred vrhovnim sodiščem, kamor bodo takrat vložili tudi pritožbo na enako odločitev o zavrnitvi njihove kandidatne liste v kranjski volilni enoti.

V sodbi vrhovnega sodišča so med drugim navedli, da je zakonska določba po njihovi oceni vsebinsko jasna in je drugače tudi ni mogoče razlagati, zato bi za izpolnitev zakonskih zahtev sporna lista morala vsebovati več kandidatk ženskega spola. Prav tako po pisanju sodišča nimajo zakonske podlage pritožbena stališča, da je treba za določitev deleža posameznega spola upoštevati zastopanost posameznega spola na podlagi kandidiranja v volilnih okrajih in ne na ravni volilne enote.

Vrhovno sodišče ni ugodilo niti pritožnikovi oceni, da je volilna komisija kršila pravila postopka, ker pritožnika pred izdajo odločbe ni pozvala, naj navedeno pomanjkljivost odpravi. Zakonska določba, ki volilno komisijo zavezuje, da predlagatelja obvesti o pomanjkljivostih liste kandidatov, se namreč nanaša le na formalne pomanjkljivosti v listi, ne pa tudi na vsebinske nepravilnosti, kot v tem primeru, so med drugim še navedli na vrhovnem sodišču.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.