Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 1 min.

Pirnat: Vložitev ustavne pritožbe v zadevi Patria je dopustna


STA/N.J.
13. 5. 2014, 11.16
Posodobljeno
09. 08. 2017 · 09:54
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Ustavna pritožba, ki jo je zoper sodbo v zadevi Patria vložil odvetnik Franci Matoz, je po oceni pravnika Rajka Pirnata v izjemnih primerih dopustna. Kot je za STA pojasnil Pirnat, pa bodo pritožniki morali dokazati, da je bila zatrjevana kršitev očitna in da bi z izvršitvijo posamičnega akta nastale za pritožnika nepopravljive posledice.

prof. dr. Rajko Pirnat
Mediaspeed
Dejstvo, da je prišlo do zlorabe pravice do referenduma, še ne pomeni, da lahko nek državni organ deluje brez zakonskega pooblastila, meni Rajko Pirnat.

Odvetnik Franci Matoz, zastopnik predsednika SDS Janeza Janše, je v petek na ustavno sodišče vložil ustavno pritožbo zoper sodbo v zadevi Patria. Višje sodišče je namreč 28. aprila potrdilo prvostopenjsko sodbo v zadevi Patria, po kateri je bil Janša obsojen na dve leti zapora, s tem pa je sodba postala pravnomočna.

Pirnat je potezo odvetnika Matoza označil za dopustno, saj zakon o ustavnem sodišču določa, da lahko o ustavni pritožbi izjemoma odloča tudi pred izčrpanjem pravnih sredstev. Bodo pa pritožniki po njegovih besedah morali pojasniti, zakaj so to določbo zakona uporabili pred izčrpanjem pravnih sredstev oz. v čem je bila ta "izjemnost".

Kot je še pojasnil Pirnat, pa je ustavno sodišče doslej v takšnih primerih v večini ostalo na stališču, da pravna sredstva še niso izčrpana. Če bi se to zgodilo, bi pritožnik v zakonsko določenem roku še vedno imel možnost vložiti zahtevo za varstvo zakonitosti. To lahko obsojeni v zadevi Patria vložijo v treh mesecih od zadnje vročitve sodne odločbe.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.