Vlada nad Šiškovo vardo s spremembo zakonodaje
Državni zbor je minuli teden v prvi obravnavi potrdil spremembe zakonov o nadzoru državne meje ter varstva javnega reda in miru. Cilj sprejetja obeh zakonov je vzpostaviti pravno podlago, ki bo omogočala preganjanje oziroma omejitev delovanja vaških straž. Vladi gredo namreč zelo v nos aktivnosti vard, ki pod vodstvom Andreja Šiška opazujejo državno mejo.

Šiškovo ekipo je bilo že večkrat moč opaziti tudi v Podravju, saj čez Haloze in Prlekijo poteka prava migrantska »romarska« pot. Ker država proti vardistom nima vzvoda za ukrepanje, se je lotila spremembe dveh zakonov. Z dopolnitvami zakona o nadzoru državne meje bi civilistom prepovedali vsakršno ravnanje, podobno nalogam policije. Predlog novele zakona o varstvu javnega reda in miru pa predvideva sankcije za nošenje imitacij orožja in uniform. Policija po besedah ministra za notranje zadeve (v odhodu) Boštjana Poklukarja ugotavlja, da se krepi interes za oblikovanje različnih vard. »Pripadniki Štajerske varde so oblečeni v enaka oblačila, ki dajejo vtis uniforme. V javnosti to povzroča napačne predstave o njihovih pristojnostih, zato je treba tovrstna ravnanja opredeliti kot kazniva, da se lahko učinkovito preprečujejo in onemogočajo,« je ob predstavitvi zakona pojasnil minister.
Zakonodajni okvir že sedaj dovolj jasen
Poslanka SDS Suzana Lep Šimenko, ki prihaja s haloškega konca, je zaradi migrantske problematike v državnem zboru že večkrat izrazila zaskrbljenost. Kot je poudarila, jo domačini v Halozah skoraj vsakodnevno opozarjajo na nezakonite prehode državne meje. Ministrstvo za notranje zadeve in policijo je zato že nekajkrat pozvala k učinkovitejšemu ukrepanju. Sprememba zakonodaje, ki se je je, da bi omejila delovanje varde, lotila vlada, po njenem mnenju ni prava pot. »Ocenjujem, da spremembe omenjenih zakonov ne potrebujemo, saj imata policija in ves državni aparat že danes v rokah dovolj pristojnosti za ukrepanje, če bi posameznik ali skupina prišla v navzkrižje z zakonom. Nesprejemljivo je, da se bo zaradi nesposobnosti izvajanja obstoječe zakonodaje prizadelo vse državljane. Lažno izdajanje za uradno ali vojaško osebo je namreč že danes po 305. členu Kazenskega zakonika kaznivo dejanje. In varovanje državne meje pri tem ni izvzeto,« meni Lep Šimenkova.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se