Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Četrtkova seja
Čas branja 1 min.

Vlada potrdila predlog zakona o visokem šolstvu


S.R.
3. 4. 2025, 11.55
Posodobljeno
13:36
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli

Četrtek je dan za redno tedensko sejo vlade. Kakšne so najnovejše odločitve, ki so jih sprejeli na današnji seji?

Igor Papič
Sa. R.
Minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije Igor Papič.

Po seji vlade so pred novinarje stopili minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije Igor Papič, minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj ter državni sekretar na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Dan Juvan. Predstavili so odločitve, sprejete na današnji seji. 

Minister Papič je uvodoma naznanil, da je vlada danes potrdila predlog zakona o visokem šolstvu. Poudaril je, da je mogoče govoriti celo o reformi slovenskega visokošolskega sistema, saj je "obstoječi zakon star že več kot 30 let."

Predlog zakona je pripravila posebna delovna skupina, v kateri so bili poleg predstavnic in predstavnikov ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije zastopani vsi ključni predstavniki in predstavnice visokega šolstva, znanosti in raziskovanja.

»Želeli smo predlog zakona, pri pripravi katerega bi sodelovali vsi tisti, ki jih zakon najbolj zadeva in ga uporabljajo v praksi. Zato smo zastavili široko delovno skupino, kjer smo iskali soglasja in kompromise. Mogoče je zato priprava predloga trajala nekoliko dlje, vendar imamo zdaj pred sabo predlog, ki je nastal v najširšem možnem sodelovanju,« je pojasnil Papič.

Predlog zakona predvideva postopen dvig sredstev za visokošolsko dejavnost, in sicer do 1,5 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP), ta sredstva vključujejo tudi investicije v visoko šolstvo in študentske domove. Po trenutno veljavni zakonodaji namreč visokošolski zavodi prejmejo štiriletne pogodbe o financiranju, predlog novega zakona uvaja šestletne pogodbe. Po pojasnilih Papiča »več sredstev in šestletne pogodbe pomenijo še več avtonomije za visokošolske zavode. Prav tako bodo lahko tudi lažje načrtovali predvsem dolgoročnejše investicije.«


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.