Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

V veljavi nov pravilnik o reševanju pritožb na delo policistov


STA, M. M.
10. 7. 2013, 15.30
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

policija_zasegvozil.jpg
arhiv DL
ilustrativna slika (Foto: arhiv DL)

##IMAGE-3365586##

Včeraj je začel veljati pravilnik, ki med drugim podrobneje opredeljuje način in postopek obravnavanja pritožb na delo policistov. Zoper postopke policistov je bilo lani vloženih 479 pritožb, leto prej pa 627. Kot pritožbeni razlogi se upoštevajo zlasti navedbe pritožnika glede opustitve dejanja, uporaba prisilnih sredstev in policijskih pooblastil.

Kot so sporočili iz ministrstva za notranje zadeve, novi pravilnik podrobneje opredeljuje način in postopek obravnavanja pritožb zoper delo policistov pri opravljanju policijskih nalog, pa tudi obrazec službene izkaznice pooblaščencev ministra, postopek za njeno izdajo ter višino, vrste in način povrnitve stroškov udeležbe na seji senata ob obravnavi pritožbe.

Pri obravnavanju pritožb na delo policistov se pri ugotavljanju kršitev človekovih pravic ali temeljnih svoboščin kot pritožbeni razlogi upoštevajo zlasti navedbe pritožnika glede opustitve dejanja oziroma neukrepanja policistov, uporabe prisilnih sredstev, uporabe policijskih pooblastil ter policistove komunikacije.

Pritožba se lahko vloži v 45 dneh od dneva, ko naj bi policist kršil človekove pravice ali temeljne svoboščine. Na ministrstvu pritožbe sprejema sektor za pritožbe zoper policijo na direktoratu za policijo in druge varnostne naloge. Vložene pritožbe zoper policiste se rešuje v pomiritvenem postopku pri vodji organizacijske enote policije oziroma pred senatom ministrstva.

Zoper postopke policistov je bilo lani vloženih 479 pritožb, leto prej pa 627, izhaja iz poročila o delu policije za leto 2012. V pritožbenih postopkih je bilo udeleženih 677 policistov, v 31 primerih so nadrejeni izvedli ustrezne ukrepe in s policisti izvedli ustrezne pogovore.

Na ministrstvu za notranje zadeve ugotavljajo, da je eden od razlogov za manjše število pritožb manjše število policijskih postopkov in ukrepov na področjih, kjer so pritožbe sicer najpogosteje podane.

Pravilnik se je spremenil zaradi prenove policijske zakonodaje, ki velja od začetka maja, za pritožbe je namreč postal pristojen zakon o nalogah in pooblastilih policije.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.