Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 2 min.

V britanskem parlamentu prva razprava o zakonu o referendumu EU


T.C.
9. 6. 2015, 19.04
Posodobljeno
09. 08. 2017 · 09:57
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

V britanskem parlamentu danes poteka prva razprava o predlogu zakona, ki določa pogoje referenduma o članstvu v EU. Poslance je uvodoma nagovoril zunanji minister Philip Hammond, ki je med drugim dejal, da bi lahko referendum izvedli predčasno, če bodo pogajanja o pogojih članstva Velike Britanije v uniji hitro napredovala.

britanski parlament big ben bigben velika britanija london tony
Arhiv Svet24
Britanski parlament z Big Benom.

Britanski premier David Cameron referendum napoveduje do konca leta 2017, še prej pa želi z unijo izpogajati nove pogoje britanskega članstva. Če mu bo to uspelo, bo njegova vlada volivce pozvala, naj podprejo obstanek države v EU.

Velika Britanija
Arhiv
britanska zastava

Precejšen del Cameronovih torijcev se s tem ne strinja in navijajo za izstop iz unije ne glede na izid pogajanj ter v nasprotju s premierjem napovedujejo kampanjo proti. Ankete medtem kažejo, da večina Britancev podpira obstanek države v uniji.



"V predstavniškem domu se bo danes pisala zgodovina, ko bodo poslanci odločali, ali naj ljudje dobijo prvi referendum o članstvu v EU po 40 letih," je pred začetkom celodnevne razprave na družbenem omrežju Twitter zapisal Cameron. 


"Potrebujemo temeljito spremembo načina, na katerega Evropska unija deluje. Sedaj je to unija, v jedru katere je območje evra z 19 državami članicami, ki se bodo med seboj tesneje povezovale. Obstajati mora izrecno priznanje, da tistim, ki niso del tega jedra, ni treba slediti tej vse tesnejši uniji," je želje Londona medtem v današnji razpravi povzel Hammond.

Kot je še dejal, "Britanci še posebej močno občutijo krhkost demokratične legitimnosti EU". Mnogi unijo vidijo kot nekaj, kar "se jim dela" in ne kot nekaj, kar "dela zanje". Opozoril je, da pogajanja s 27 drugimi državami članicami EU nikakor ne bodo enostavna in "se ne bodo zgodila čez noč".

Velika Britanija
Cameron želi, da Škoti ostanejo del države.

V razpravi, ki naj bi trajala bolj ali manj cel dan, se sicer po pričakovanjih krešejo zelo različna mnenja poslancev. Ob koncu razprave je predvideno glasovanje, poslanci pa bodo predlog zakona tokrat skoraj zagotovo podprli. A to je šele prvo branje in pred dokončnim sprejetjem čaka zakon še precej ovir.

Predlog zakona določa, da bo referendum potekal najkasneje do konca leta 2017, da bodo lahko na njem glasovali le tisti, ki imajo pravico voliti na britanskih parlamentarnih volitvah, kar pomeni, da so državljani drugih članic EU, ki živijo na Otoku, izključeni, ter da se bo referendumsko vprašanje glasilo "Bi moralo Združeno kraljestvo ostati član Evropske unije?".

Škotska nacionalna stranka (SNP), po majskih volitvah tretja največja parlamentarna stranka, med drugim terja dopolnitev predloga zakona z določilom, da bi v primeru, če bi Škoti glasovali za obstanek v EU in ostali proti, Škotska ne bila prisiljena zapustiti unijo.

Velika Britanija, noč, nebo, luči.jpg
Arhiv Svet24
Bo Velika Britanija še svetila kot ena izmed evropskih zvezd?

© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.