Studio D: V Kočevju za prepoved pitja na javnih mestih

##IMAGE-3447152##
Kot je znano, se mesto ob Rinži v letošnjem letu sooča z naraščanjem mladostniškega vandalizma. Po izračunih občinske uprave z različnim uničevanjem javne lastnine na leto nastane okrog 25 tisoč evrov škode, pri čemer vsi stroški intervencij in odprave posledic vandalskih dejanj niti niso zajeti. „Bolj kot stroški pa skrbi dejstvo, da vse več občanov dobiva občutek, da to mesto več ni varno,“ ob tem za Studio D poudari kočevski župan Vladimir Prebilič.
Danes ob 17. uri bo z ostalimi predstavniki ter strokovnjaki policije, zdravstva in šolstva, centrov za socialno delo, pa tudi cerkvenih institucij sodeloval na okrogli mizi na to temo, ki jo pripravljajo na osnovni šoli Ob Rinži.
Župan sicer meni, da občani vse bolj postajajo tudi sami pozorni na težave: „Včasih temu niso posvečali tolikšne pozornosti, zdaj pa imamo vse več zaskrbljene javnosti, ki bolj natančno javlja tako same izgrede, kot tudi imena posameznikov. Skratka ljudje so se odzvali, niso več pasivni.“ Prebilič pravi, da je cilj okrogle mize v prvi vrsti poenotenje ukrepov, ki naj bi jim z namenom izkoreninjenja vandalizma sledili vsi v Kočevju.
Prebilič je ponovno naštel tudi napovedane ukrepe občine: „Sprejeli bomo odlok o javnem redu in miru v občini. S tem bomo dodatno zapisali, da se več ne bo smelo popivati na javnih mestih. Na ta način bomo dali orodje v roke mestni redarski službi, ki jo organiziramo, tako da bodo tisti, ki bodo to počeli, ne glede na starost, sankcionirani.“ V primeru registriranih gostinski lokalov seveda ta ukrep ne bo veljal.
Zatajile so tako družine kot šole
Spomnimo. Vandalizem v Kočevju je že pred tedni razburkal javnost, in sicer s predlogom o uvedbi tako imenovane policijske ure. „V skladu s pobudo, ki smo jo dali, bi mladostnikom, predvsem mlajšim od 16 let, na nek način omejili gibanje po 22. uri. Pri tem še vedno trdim, da takšen ukrep ne bi bil potreben, če bi družine in starši kaj več storili s svojimi mladimi,“ ponavlja kočevski župan.
S strani pristojnih pa so vendarle dobili odklonilno mnenje do takšnega predloga, saj je takšna omejitev gibanja neskladna s slovensko zakonodajo. „Po mojem mnenju je to vendarle anomalija. Samo če pogledamo Veliko Britanijo, tam imajo takšen režim sprejet že vrsto let,“ vztraja Prebilič.
Javnost se je ob predlogu razdelila; medtem ko nekateri menijo, da bi z ukrepom posegali v pravice ljudi, drugi opozarjajo, da je težava že prešla razumne meje in da kot taka kliče tudi po radikalnih ukrepih.
„Veste, tudi ostali imamo pravice do mirnega mesta, pa so nam kratene. Seveda pa se je v prvi vrsti potrebno vprašati, zakaj naj bi bil takšen ukrep sploh potreben,“ še opominja Prebilič in dodaja, da če bi – poleg družine – tudi vse ostale pristojne institucije naredile domačo nalogo, takšnih ukrepov ne bi bilo potrebno sprejemati.
V Kočevju torej danes nova okrogla miza za mirnejše mesto ob Rinži.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Vladimir Prebilič o vandalizmu v Kočevju