Slovenija na neslavnem vrhu barometra korupcije
Menite, da ravnanja vaše vlade nadzorujejo zasebni interesi? Če je odgovor da, ste v večini, saj je na to vprašanje pritrdilno odgovorilo skoraj 70 odstotkov Slovencev, kar nas uvršča v sam vrh med članicami EU, ugotavlja najnovejše poročilo mednarodne nevladne organizacije Transparency International.

PoročiloGlobal Corruption Barometer EU 2021 je rezultat 40.000 anket, ki so jih na Transparency International opravili z državljani EU v vseh 27 državah članicah. Rezultati so skrb vzbujajoči; na ravni Unije tretjina meni, da se situacija glede korupcije v njihovi državi slabša, še 44 odstotkov pa je prepričanih, da se stanje ne izboljšuje. Evropska unija, ki se globalno uveljavlja kot borec proti korupciji po celem svetu, ima pred seboj očitno še veliko dela, saj so njeni prebivalci vse bolj zaskrbljeni glede koruptivnih praks vladajočih, posebno zaradi percepcije, da pravosodje teh posameznikov ne more ali noče kaznovati za njihova dejanja. Indeks dojemanja percepcije še zdaleč ni ustrezno orodje za merjenje dejanske ravni korupcije, daje pa vsaj vpogled na to področje. In novice iz Slovenije so še posebno slabe.
Korupcija se je zadnje leto po mnenju večine še povečala
Na vprašanje, ali menijo, da se je stanje glede korupcije poslabšalo v zadnjih 12 mesecih, je nekaj več kot polovica Slovencev odgovorila pritrdilno, pred nami pa se v to kategorijo uvršča zgolj Ciper. Na sredozemskem otoku ta sentiment lahko pojasnimo z aferami v zvezi s podeljevanjem državljanstev bogatim tujim vlagateljem s sumljivim ozadjem.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se