Slovenija: Kako (ne)živahna je ilegalna trgovina z orožjem
„Razpoložljivost nezakonitega strelnega orožja v Evropski uniji predstavlja veliko grožnjo, saj povečuje tveganje uporabe pri terorističnih napadih in organiziranem kriminalu,“ so ob videokonferenčnem srečanju na temo boja proti nezakoniti trgovini s strelnim orožjem v jugovzhodni Evropi poudarili na Ministrstvu za notranje zadeve (MNZ).

Izhajajoč iz vsebine konference se je zastavilo vprašanje, ali so slovenski policisti v zadnjih letih zasegli kakšno od večjih pošiljk strelnega orožja. So že kdaj stopili na prste tihotapcem orožja, je tovrsten kriminal pri nas prisoten ali ne. Možje v modrem se večkrat pohvalijo z rezultati svojega dela, med katerimi so tudi zasegi droge. Poročil, da bi zasegli kakšno nezakonito pošiljko orožja, doslej ni bilo. Tudi zadetki v spletnem brskalniku na to temo so skromni. Najti je le eno poročilo izpred desetih let, ko so cariniki odkrili nezakonito pošiljko vojaške opreme.
Policija večjih nezakonitih pošiljk ni odkrila
Nezakonita trgovina z orožjem na drobno danes več ali manj poteka preko spleta, pošiljke na naslove naročnikov romajo s pomočjo pošte ali dostavnih služb. Eden tovrstnih primerov je bil letos razkrinkan, in sicer ko je šlo za 20-letnika iz Radovljice, ki je načrtoval strelski pohod na svoje nekdanje sošolce.
Kako pa je s preprodajo večjih pošiljk? S tovrstno kriminaliteto se slovenski policisti v minulem desetletju niso srečali, so povedali na Generalni policijski upravi (GPU) in navedli: „V obdobju zadnjih desetih let policija, kljub dejstvu, da je Slovenija izrazito tranzitna država, ni odkrila večjih nezakonitih pošiljk orožja (pošiljk iz Zahodnega Balkana v Zahodno Evropo, kot tudi poštnih pošiljk in pošiljk preko kurirskih podjetij na primer DHL, UPS, Fedex in podobno). Največ primerov tihotapstva je bilo sicer v preteklosti odkritih na avtobusnih prevozih, skritih delih osebnih in kombiniranih vozil, zaznani so tudi primeri tihotapstva v predelanih vozilih ali priklopnikih. Večinoma gre za posamične zasege različnih vrst orožja in streliva, tako pri storitvi kaznivih dejanj in prekrškov, zasege na meji ter zasege delov orožja.“
Zasegov iz leta v leto manj
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se