Sanjate o rajskih Maldivih? Razglašene so izredne razmere
Poziv prebivalcem otočja v Indijskem oceanu in številnim turistom, ki obiskujejo letovišča, naj "ostanejo mirni v tem nenavadnem obdobju".

Na Maldivih so v prvih urah po vnovični razglasitvi izrednih razmer že aretirali bivšega predsednika države in tudi predsednika vrhovnega sodišča. Varnostne sile so tudi vdrle v prostore vrhovnega sodišča, ki je z zahtevo po izpustitvi političnih zapornikov sprožilo nove politične zaplete v tej otoški državi.
Predsednik Maldivov Abdula Yameen je v ponedeljek razglasil izredne razmere zaradi vse večjih trenj med vrhovnim sodiščem in vlado. Že v prvih urah po razglasitvi tega ukrepa so oblasti prijele bivšega predsednika Maldivov, 80-letnega Abdula Gayooma, ki je bil predsednik države 30 let do prvih demokratičnih volitev v državi leta 2008.
Na otočkih živi približno 400.000 ljudi.
Čeprav je Gayoom polbrat predsednika Yameena, pa sta si precej odtujena in Gayoom je v zadnjem času začel odkrito podpirati opozicijo. Varnostne sile so nato ponoči vdrle še v prostore vrhovnega sodišča in odpeljale predsednika sodišča Abdullo Saeeda in še enega vrhovnega sodnika. Ko se je izvedelo za racijo na sodišču, se je pred stavbo zbralo več sto ljudi, a so jih močno oboroženi pripadniki posebnih enot razgnali s solzivcem.
S tem so se politične razmere na Maldivih še dodatno zaostrile, potem ko je vrhovno sodišče minuli četrtek pozvalo k izpustitvi političnih zapornikov. Yameen je namreč od prihoda na oblast leta 2013 zaprl že praktično vse opozicijske voditelje. Opozicija je v ponedeljek na pomoč pozvala tudi mednarodno skupnost.
Vrhovno sodišče je minuli četrtek prav tako obnovilo mandate 12 poslancev, ki so odstopili iz Yameenove stranke. S tem je opozicija v parlamentu, ki sicer šteje 85 članov, dosegla večino, predsednik pa je tako postal ranljiv na njegove odločitve.
A v Yameenovi vladi so že ukazali policiji in vojski, da se morata upreti vsakim poskusom parlamenta za odstavitev predsednika. V tem smislu naj bi utemeljili tudi ukrepanje proti vrhovnemu sodišču, ki, kot je dejal tiskovni predstavnik vlade Ibrahim Hussain, "ni nad zakonom, ampak je zavezano z ustavo". "Odločitev vrhovnega sodišča je v nasprotju z najvišjo institucijo v državi - ustavo," je dejal.
Hkrati je pozval tako prebivalce otočja v Indijskem oceanu kot številne turiste, ki obiskujejo njihova letovišča, naj "ostanejo mirni v tem nenavadnem obdobju". Izredne razmere naj bi trajale 15 dni, varnostnim silam pa podeljujejo široke pristojnosti za aretacije morebitnih osumljencev.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se