S spremembo proračuna potrdili tudi možnost visokega zadolževanja







Včeraj so novomeški občinski svetniki in svetnice še zadnjič letos zasedali in najprej po odstopu Renate Zupančič potrdili mandat novi svetnici z Liste Gregorja Macedonija Jasni Kos Plantan. Med kadrovskimi zadevami so izbrali še občinske predstavnike v svetih zavodov OŠ Bršljin (to bodo Goran Makar, Vladimir Metelko in Milan Zupančič) in OŠ Otočec (potrdili Zofijo Turk, Alino Miketič in Joži Sečnjak).
V nadaljevanju so med drugim po skrajšanem postopku soglašali s spremembo občinskega proračuna za leto 2017. Ta je bila po besedah župana Gregorja Macedonija potrebna predvsem zaradi priprav na črpanje tako evropskih kot državnih sredstev, pa tudi spremenjene povprečnine za občine, ki bo v prihodnjem letu znašala 530 evrov. Glede na decembra lani sprejeti proračun za 2017 bo novi na prihodkovni ravni večji za 2,2 milijona evrov (s 43,1 na 45,4 milijona), na odhodkovni pa kar za 9,4 milijona evrov (s prvotnih 43,4 na skoraj 53 milijonov). Svetniki so s tem potrdili tudi načrt občinske uprave, da se lahko v prihodnjem letu zadolži za 7,3 milijona evrov. »Leta 2015 smo načrtovali zadolževanje v višini 1,6 milijona in letos 4,3, pa tega zaradi zamika posameznih investicij in zamujanja razpisov nismo realizirali, zato naj vas tako visok znesek ne skrbi, saj je pod črto enak. Poudariti moram, da smo doslej zmanjšali zadolženost občine v višini 4,3 milijona evrov in tudi če bi se zadolžili v celotnem planiranem znesku za leto 2017, bi bili na koncu na istem kot v začetku mandata, s tem da govorimo o kar za 35 milijonov evrov investicij,« je občinskemu svetu pojasnil župan. Med večjimi projekti je ponovil naložbe v urejanje gospodarske cone na Brezovici, začetek prenove Glavnega trga in nadaljevanje vrste energetskih sanacij novomeških osnovnih šol in vrtcev.
Svetniki in svetnice so med razpravo pohvalili tako razvojno naravnan proračun, kljub zaskrbljenosti nad tolikšnim zadolževanjem: Mateja Kovačič (SMC) je v dokumentu pogrešala rezervacijo sredstev za morebitno visoko odškodnino zaradi opustitve projekta Cerod II; Miro Berger (DeSUS) je predlagal, da občina ugodi prošnji po namestitvi t.i. slušnih zank na rotovžu in prostorih OU, Francija Bačarja (SLS) pa so zmotile tolikšne naložbe v mesto in ne primestne krajevne skupnosti: »Recimo torej temu raje proračun mesta in ne MO Novo mesto.« Z izjavo se ni strinjal Borut Škerlj (SMC), ki je odvrnil, da je glede na majhnost mesta vsaka naložba v mesto naložba v Novo mesto in da se je v minulih letih glede komunalnega urejanja in ostalega veliko več vlagalo v podeželje, tako da je tudi center končno prišel na vrsto. Bačar je dodal, da je podeželje za večino izboljšav preko samoprispevkov poskrbelo samo, kar za center ne velja. Veliko amandmajev je predlagal Aloj Kobe (GAS), a z nobenim včeraj niso soglašali in spremembo proračuna 2017 z večino tudi potrdili. Občinski svet včeraj ni potrdil tudi predlog svetniške skupine GAS po spremembi Odloka o ustanovitvi Zavoda Novo mesto glede članov sveta zavoda.
Svetniki so soglašali tudi z vrsto odlokov s področja cest, oskrbe s pitno vodo, odvajanja in čiščenja komunalne in padavinske vode ter varstva okolja, seznanili so se tudi z letnim načrtom dela Nadzornega odbora za l.2017, kjer je večino zmotilo, da bo poleg 20 tisočakov, ki jih nadzorniki porabijo za svoje delo, NO mogoče porabil še 10 tisočakov za zunanjo pomoč, saj so menili, da so njihove sejnine že sedaj višje od svetniških.
Pred koncem seje so govorili tudi o trgovinskih sporazumih TTIP, CETA in TiSA, o škodljivosti katerih je kot gost spregovoril Andrej Gnezda iz Umanotere, predlog s tremi sklepi pa je o tem podalo osem svetnikov (Uroš Lubej in Nina Jakovljevič iz Solidarnosti, Franci Bačar, Martina Vrhovnik in Aloj Golob iz SLS, Adolf Zupan (DeSUS), Dušan Kaplan (Slovenija za vedno) in samostojni svetnik Jiri Volt). Občinski svet je nato potrdil dva njihova sklepa, in sicer da omenjeni sporazumi »predstavljajo veliko tveganje za socialne, ekološke, zaposlitvene in prehranske standarde, da se sprejemajo na netransparenten in nedemokratičen način, brez vključevanja prebivalstva Evrope ter njenih regij in občin« ter da pooblaščajo župana, »da pozove Vlado RS, evropske poslance ter Državni zbor naj odrečejo podporo, ne ratificirajo oziroma zavrnejo predloge za sklenitev in podpis omenjenih sporazumov«, niso pa se strinjali s predlogom o simbolni razglasitvi MO Novo mesto kot območjem, na katerem ti tajni sporazumi nimajo veljave, kar je sicer storilo na tisoče krajev večinoma zahodnoevropskih držav.
Pred začetkom seje je župan s tremi izjemnimi študenti podpisal še pogodbo o štipendiranju, dvema pa so dodelili enkratne denarne pomoči, o čemer bomo podrobneje še poročali v tiskani izdaji Dolenjskega lista.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se