Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Preskar, Obra, Vovkova in drugi Novomeščani: Mi smo ZA!


M. M., foto: Jure Švent
27. 2. 2012, 13.30
Posodobljeno
02. 03. 2012 · 13:05
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

_jur0030_2.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
_JUR0030-2
za.jpg
Jure Švent
Podporo družinskemu zakoniku je danes javno izrazilo več znanih Novomeščanov in Novomeščank. (Foto: Jure Švent)
za_1.jpg
Jure Švent
na desni Slavko Gegič, eden od soustanoviteljev regijske ponbude Dolenjska je za! (Foto: Jure Švent)

Nedavno ustanovljena regijska pobuda 'Dolenjska je za' je danes v klubu LokalPatriot organizirala novinarsko konferenco, na kateri so ugledni in znani Novomeščani izrazili svojo podporo družinskemu zakoniku.

Kot smo poročali, se je omenjena pobuda ustanovila z namenom, da bi v prihodnjem mesecu oz. vse do referenduma, 25. marca, z različnimi dogodki, akcijami in medijskimi sporočili odpirali prostor diskusije in izmenjave mnenj o družinskem zakoniku. Zavzemajo se za argumentirano, konstruktivno in kakovostno vodeno kampanjo, z namenom ozaveščanja javnosti o tem, kaj resnično zakonik prinaša in na kakšen način zadeva slehernega posameznika. Njihova kampanja bo potekala z nazivom Dolenjska je za!

Družinski zakonik je vreden širše javne podpore

Z današnjim dogodkom so želeli širši javnosti sporočiti, da je družinski zakonik vreden širše javne podpore, saj se bomo odločali o osnovnih vprašanjih, ki definirajo družbo - ali bomo živeli v odprti, vključujoči in svobodni družbi ali pa se nam bo ponovno izmaknila in nas pahnila v družbo neenakih izhodišč, izključevanja in neučinkovitosti. Po njihovem mnenju je družinski zakonik razumen kompromis, ki modernizira slovensko družbo, prinaša pomembne pozitivne premike in nikomur ničesar ne jemlje.

»Družinski zakonik gradi na spoznanju, da je družina tam, kjer je otrok, in da morajo imeti vsi otroci enako varovane pravice, še posebej tako, da imajo njihovi biološki ali socialni starši enakovreden status ter enake pravice in obveznosti. Družinski zakonik nikomur ničesar ne jemlje, temveč v kompleksnem besedilu s 309. členi zagotavlja možnosti za boljšo ureditev družinsko pravnega področja. Z Družinskim zakonikom se celovito ureja celotno družinsko pravo in v interesu koristi otroka krepi vpliv države na odnose znotraj družine. Hkrati se širi tudi pojem družine, ki po novem poleg tradicionalne družine vključuje tudi enostarševske, reorganizirane, rejniške, istospolne in druge družine,« so zapisali v sporočilu za javnost.

Na novinarski konferenci so sodelovali: Barbara Rajgelj (pravnica, ki je aktivistična učiteljica, docentka na Fakulteti za družbene vede, pravna zastopnica prvega ženskega para pri nas, v katerem je partnerici biološke matere uspelo posvojiti otroka, solastnica lokala Cafe Open, zagovornica pravic manjšin in publicistka), Dušan Obradinovič – Obra (glasbenik), Francka Štampohar (članica upr. odbora Društva upokojencev Novo mesto), Staša Vovk (organizatorka ljubiteljske kulture, prejemnica Trdinove nagrade MO Novo mesto za leto 2000), Sonja Jakovljevič (uspešna novomeška podjetnica), Jože Preskar (upokojeni načelnik upravne enote, prejemnik Nagrade MO Novo mesto za leto 2009), Mojca Novak (gospodarstvenica, mestna svetnica), Janez Pezelj (nekdanji generalni sekretar Rdečega križa Slovenije), Maja Žunič (koordinatorka reg. centra nevladnih organizacij in koordinatorka Dolenjska je za), Jiři Volt (športni pedagog, mestni svetnik), Tanja Poličnik (sodelavka mladinskega kluba, koordinatorka Dolenjska je za), in Slavko Gegič (mestni svetnik, koordinator Dolenjska je za).

Kot so še sporočili iz omenjene pobude, so gostje izrazili svojo podporo družinskemu zakoniku in pozvali svoje someščane k udeležbi na referendumu, ki bo 25. marca.

Dr. Barbara Rajgelj je izpostavila, da je trenutna zakonodaja zastarela, stara 35 let in tako nujno potrebuje korekturo in nadgradnjo. Predmet obravnave tega zakonika je veliko otrok, denimo samo v rejniških družinah živi več kot 1300 otrok. Družinski zakonik prinaša več jasnosti v pravni red in uvaja družinska sodišča, ki prevzemajo nekatere pristojnosti od centrov za socialno delo. Postopki bodo hitrejši in bodo v središče postavljali predvsem pravice otrok.

Janez Pezelj je poudaril, da je družinski zakonik ključen, ker izenačuje vse družine in vse otroke. Prav tako meni, da je pošastno, da se o človekovih pravicah glasuje na referendumu ter da je pred vsemi nami zgodovinska priložnost, da vsi skupaj odidemo na referendum in glasujemo za.

Mojca Novak je izpostavila, da se premalo ukvarjamo s samo vsebino zakonika. Kvaliteta življenja in samih medčloveških odnosov je odvisna od nas samih, zakonska podlaga pa daje samo ogrodje za izboljšanje le-tega. Sama absolutno podpira družinski zakonik.

Dušan Obradinovič je apeliral na vse slovenske državljane, da podprejo družinski zakonik, saj bi bila njegova zavrnitev, vrnitev v obdobje sežiganja čarovnic.

Sonja Jakovljević je dejala, da družinski zakonik v bistvu ni korak v prihodnost, temveč korak iz preteklosti v sedanjost. Ključno je, da ta korak storimo 25. marca in odidemo na referendum.

Francka Štampohar je poudarila, da je potrebno tudi zakonsko urediti življenje tistih, ki jih družinski zakonik zadeva. Poudarja, da so v Društvu upokojencev Novo mesto podporniki zakona in pozivajo k udeležbi na referendumu.

Staša Vovk je izpostavila, da je bila Deklaracija o človekovih pravicah sprejeta že davno in še danes se jo neumorno krši. Pozvala je k spoštovanju človekovih pravic in pozvala, da na referendumu obkrožite za. Dejala je, da naj se ne spremenimo v čredo nerazmišljujočih ovc, ampak se odločimo, v kakšni družbi želimo živeti.

Jože Preskar je poudaril, da Družinski zakonik ureja pravice, ki bi že davno morale biti urejene. Sam bo gotovo glasoval za, k temu poziva tudi druge.

Jiři Volt je povedal, da družinski zakonik pomeni pomemben premik v slovenski družbi in da se je z veseljem pridružil regijski pobudi Dolenjska je za.

Slavko Gegič prav tako podpira družinski zakonik, predvsem zato, ker v osredje postavlja pravice otrok. Zbodlo ga je, da se o zakoniku politizira, gre namreč predvsem za družbeno vprašanje, ki zadeva vse.

Maja Žunič pa je pozvala, da naredimo korak naprej k bolj vključujoči družbi in podpremo širši koncept družine, ki ga zakonik uvaja. »Načelna podpora ni dovolj, pozivamo vse, da se udeležijo referenduma, ki bo 25. marca,« je poudarila Žuničeva.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.