Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Poslanec Lisec: "Izbris več kot sto občin je nedopusten"


L. M.
4. 9. 2013, 17.25
Posodobljeno
03. 10. 2013 · 12:04
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

s_tomaz_lisec.jpg
P. P., arhiv DL
Tomaž Lisec. (Foto: P. P., arhiv DL)

##IMAGE-2293319##

Poslanec SDS Tomaž Lisec, ki prihaja iz sevniškega konca, je v današnji izjavi za medije spregovoril glede predloga koalicije za izbris več kot sto slovenskih občin. "V času, ko vlada nima vsebinskih rešitev za sprejem nujnih in pomembnih ukrepov za rešitev iz krize, bi Virant, Lukšič, Bratuškova in Erjavec izbrisali skoraj 100 občin. Ta brezidejna koalicija bi izbrisala številne občine zgolj na podlagi števila občanov," je dejal Lisec. Predsednik DL-ja Gregor Virant je danes namreč napovedal nov projekt reorganizacije občin, kjer naj bi zmanjšali število občin iz 212 na 120, saj po njegovem predlogu občine ne bi smele imeti manj kot 5000 prebivalcev. In po njihovem bi to očitno rešilo državo. "Naše mišljenje je, da vlada resnično nima stika z realnim dogajanjem in problemi Slovenije, predvsem na terenu," je dejal poslanec SDS Lisec.,

"V PS SDS ocenjujemo, da je izbris skoraj sto občin nedopusten, saj pomeni teptanje volje ljudi, ki so se na referendumih odločili za svojo občino. Omenjeni projekt tudi ne pomeni racionalizacije delovanja države, temveč prav nasprotno," je dejal Lisec. Po njegovih besedah je za enakomernejši razvoj celotne Slovenije potrebno vzpostaviti takšne organizacijske oblike in pristope pri upravljanju države, ki bodo vsem delom države (regijam ali pokrajinam) na vseh ravneh (institucionalni, proračunski) v vsakem času zagotavljale enake izhodiščne možnosti razvoja. V nasprotnem primeru se bo razkorak v razvitosti med centrom države in drugimi deli še povečeval.

"V PS SDS menimo, da bi bilo potrebno proučiti ustreznost kataloga pristojnosti, nalog in obveznosti občin, ustreznost načina financiranja občin ter primernost mreže občin. Na občine bi moralo biti prenesenih več (ali vse) pristojnosti in naloge, ki so sedaj v pristojnosti države in ki jih izvajajo upravne enote. Torej se minister problemov loteva na napačni strani," je dejal poslanec SDS. Obenem je še poudaril, da bi za večjo porazdelitev državnih virov in njihovo večjo učinkovitost Slovenijo bilo potrebno upravno decentralizirati in vzpostaviti regije (pokrajine).

"Žalostno je, da se pripravlja izbris občin izključno na podlagi števila prebivalcev, brez ostalih, predvsem finančnih in organizacijskih analiz, kaj bi oz. bo to pomenilo za lokalno samoupravo. Očitno ta vlada ne pozna Ustave Republike Slovenije, predvsem v tistem delu, ki govori o lokalni samoupravi," je dejal poslanec SDS Lisec. Ob tem je tudi navedel, da gre za "ponoven napad na podeželje s strani te vlade tudi glede na predlagane spremembe zakona o financiranju občin, ki vsem občinam jemlje skupno okoli sto milijonov evrov na račun manjšega deleža od pobrane dohodnine in manjšega sofinanciranja skupnih občinskih uprav. In tako vse občine, razen par največjih postavlja v podrejen položaj, predvsem pri razvoju."

"Če bi ta vlada vsak evro investirala tako premišljeno in namensko, kot to delajo občine, predvsem srednje in manjše, bi verjetno bili vsi skupaj bližje rešitvi iz krize," je dejal poslanec SDS Tomaž Lisec, za predsednika DL Gregorja Viranta pa je ocenil, da le-ta očitno postaja minister za antilokalno samoupravo.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.