Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 1 min.

Po spodletelem državnem udaru v Burundiju znova protesti


STA
18. 5. 2015, 11.50
Posodobljeno
09. 08. 2017 · 09:57
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

V prestolnici Burundija Bujumbura so se danes znova zbrali protestniki in tako po spodletelem državnem udaru minuli teden obnovili demonstracije proti težnjam predsednika Pierra Nkurunzize po še tretjem mandatu na čelu države. Potem ko je bilo v več četrtih slišati strele, so oblasti v mestu namestile vojaške patrulje.

Burundi protesti.jpg
Reuters
Protivladni protestnik pred gorečo barikado.

Predsednik Nkurunziza se je po spodletelem udaru v javnosti prvič pojavil v nedeljo in posvaril, da bi lahko bil Burundi tarča skrajne milice al Šebab, ker je prispeval enote v misijo Afriške unije proti tej nasilni skupini.

Nkurunziza se je v Burundi vrnil v nedeljo, zaradi česar so se Burundijci na protestih zbrali že v soboto, a so množice hitro pregnali. Danes pa so obnovili proteste, ki se v vzhodnoafriški državici zaradi predsednikovega hlepenja po oblasti vrstijo že tedne. Protestniki so se znova zbrali, čeprav jih je župan Bujumbure Juma Saidi v nedeljo posvaril, da jih bodo obravnavali kot prevratnike, v skladu s tem pa bodo proti njim ukrepale tudi varnostne sile.

V Burundiju bodo 26. maja volitve lokalnih oblasti, 26. junija pa še predsedniške. Burundijska ustava predvideva največ dva predsedniška mandata, a se je Nkurunziza odločil znova kandidirati za položaj, kar je vodilo v proteste in tudi v spodleteli državni udar.

Tega je v sredo, ko je bil Nkurunziza na regionalnem srečanju v sosednji Tanzaniji, skupaj še z nekaj generali skušal izvesti nekdanji vodja obveščevalne službe, major general Godefroid Niyombare. Slednjega je predsednik v začetku leta odstavil s položaja, potem ko je bil kritičen do njegove vnovične kandidature.

V protestih proti Nkurunzizovi vnovični kandidaturi naj bi bilo v zadnjih tednih ubitih 20 ljudi, skoraj 105.000 Burundijcev pa je po podatkih ZN pred nasiljem pobegnilo v sosednje države. Po spodletelem državnem udaru so aretirali več deset ljudi, 17 med njimi jih je v soboto že stopilo pred sodnika. Podporniki prevratnikov in več kritičnih novinarjev naj bi se skrivali.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.