Mesojedec: Bo župan prisluhnil državi ali krajanom Bučne vasi?

##IMAGE-3643914##
Na objavo mnenj županov, predvsem novomeškega Gregorja Macedonija, okoli urejanja romskih naselij, se je z javnim pismom oglasil predsednik Regijske civilne iniciative za reševanje romske problematike Silvo Mesojedec. V njem je med drugim ponovil znano stališče RCI, da samo legalizacija romskih naselij ne bo prinesla rezultatov, ob tem pa je navedel, da država oz. njene pristojne institucije sploh niso naredile analize dosedanjih ukrepov in se vprašal, kako lahko potem spreminjajo zakon in pričakujejo izboljšanje razmer? Nekaj konkretnih vprašanj je Mesojedec naslovil tudi na novomeškega župana, njegovo pismo pa v celoti objavljamo spodaj.
Spoštovani župan MO Novo mesto Gregor Macedoni!
Novela zakona o romski skupnosti, ki jo namerava stranka ZaAB vložiti v zakonodajni postopek, po vaši oceni zelo enostransko postavlja odgovornost za reševanje urejanja bivalnih razmer Romov na lokalne skupnosti. Prav tako ste prepričani, da je nujna soodgovornost tako države kot lokalne skupnosti. Lokalna skupnost mora zagotoviti prostorsko načrtovanje, kar je sicer njena naloga, država pa predvsem sredstva za komunalno ureditev romskih naselij, ste izjavil za medije.
Žal je politika tudi na področju romske problematike s svojim delovanjem naredila precej škode. Na odgovornih mestih se vsake štiri leta (ali še pogosteje) menjavajo. Prepričan sem, da nihče od poslancev stranke ZaAB ne živi v bližini romskih naselij, pa kljub temu predlagajo spremembo zakona o romski skupnosti, ki že od sprejetja le tega (v RCI smo nasprotovali takšnemu zakonu) ni prinesel pozitivnih rešitev.
Zmotila me je vaša izjava, da mora lokalna skupnost zagotoviti prostorsko načrtovanje, kar je sicer njena naloga. Ali ste ob tej izjavi pomislili na krajane KS Bučna vas? Ali se zavedate, da je Občina Novo mesto leta 1984 z lažjo prepričala krajane, da so popustili in sprejeli zazidalni načrt za Žabjak? Obljubljala jim je urejeno naselje, zaradi katerega se bodo romski otroci lahko izobraževali, njihovi starši pa bodo zaposleni. Kje je zdaj odgovornost tistih, ki so zavajali in dopustili bistveno poslabšanje situacije na tem področju? Nameravate tudi vi pretentati krajane z lažnimi obljubami o urejenem stanju in kako pač mora občina zagotoviti prostorsko načrtovanje? Ko govorite o največjem nelegalnem romskem naselju v novomeški občini, hkrati priznavate napako vaših predhodnikov. Ali boste zaradi dejstva, da država nima nikakršne vizije za pozitiven premik na področju reševanja romske problematike, tudi vi enako postopali kot vaši predhodniki? Ali se zavedate, da getoizacija ni prava pot? Povejte eno romsko naselje na našem področju, ki bi to trditev lahko zanikala in jo tudi argumentirajte. Ali poznate »uspešnost« preselitve Strojanov iz Ambrusa v Roje pri Ljubljani? Danes je tam okoli naselje z okoli 130 prebivalci. In okoliški prebivalci imajo velike težave z njimi. Še en dokaz uspešnosti naše države pri reševanju romske problematike.
Pozivam vas, da javnosti podate podatke o rezultatih reševanja romske problematike za kar, tako občina kot država, namenja nemala sredstva. S številkami povejte, koliko Romov od leta 1984 v novomeški občini je končalo osnovno šolo, se vključilo v nadaljnje izobraževanje in kolikšen % Romov je zaposlenih, da s svojim delom vzdržuje sebe in svoje družinske člane.
Ravno tako vas pozivam, da se izjasnite ali boste prisluhnili krajanom KS Bučna vas, ki nasprotuje novi legalizaciji Žabjaka, ali boste stopili na stran države, ki zahteva sprejetje prostorskega načrta.
Omenili ste, da je v letošnjem občinskem proračunu za stanovanjsko reševanje Romov namenjenih 50.000 €. Koliko sredstev je v občinskem proračunu namenjenih za ostale prebivalce, ki se zaradi takšnih ali drugačnih dogodkov znajdejo v težkem finančnem položaju?
Kako na državnem nivoju pristopajo do reševanja romske problematike, dokazuje tudi moj dopis Uradu za narodnost, v katerem sem spraševal po analizi uspešnosti Nacionalne strategije vključevanja Romov za obdobje 2011-2015. Dobil sem odgovor, da analize ni, je pa v pripravi strategija za obdobje 2016-2021. Ta odgovor sem vam posredoval, vendar, kot že na nekaj mojih dopisov glede romske problematike, vašega povratnega odgovora ni bilo. Si pa ne znam predstavljati, kako bo izgledala nova strategija, če ni nihče analiziral, kateri ukrepi iz minule so dali pozitivne rezultate in kateri ne.
Predsednik RCI za reševanje romske problematike
Silvo Mesojedec
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se