Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 1 min.

Merklova spodbuja Japonsko, naj se sooči z vojno preteklostjo


STA/J.P.
9. 3. 2015, 10.09
Posodobljeno
09. 08. 2017 · 09:56
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Nemška kanclerka Angela Merkel je danes v okviru obiska v Tokiu spodbudila Japonsko, naj se sooči s preteklostjo iz druge svetovne vojne. V predavanju študentom sicer ni neposredno omenila sporov Japonske s Kitajsko in Južno Korejo, je pa na primeru Nemčije opisala spravno pot v Evropi, ki je koristila celotni celini.

angela dorothea merkel kancler kanclerka nemčija cdu vlada
Reuters
Merklova naj bi nameravala uradno naznaniti svojo odločitev o vnovični kandidaturi v začetku leta 2016.

Merklova se je danes sestala tudi z japonskim cesarjem Akihitom, nato pa še s premierjem Shinzom Abejem, s katerim naj bi se posvetila vrsti vprašanj, od gospodarskega sodelovanja do krize v Ukrajini.

Je pa pred tem že nastopila na predavanju profesorjem in študentom, ki ga je na temo 70. obletnice konca druge svetovne vojne pripravil japonski dnevnik Asahi Shimbun. Kot je dejala po poročanju nemške tiskovne agencije dpa, sprava in zbliževanje držav v Evropi ne bi bila možna brez "velikodušnih gest" in pripravljenosti na spravo s strani držav, ki jih je Nemčija med vojno napadla.

Japonski nacionalisti menijo, da je že čas, da se Japonska neha opravičevati. 

"To je bilo mogoče, ker se je Nemčija s svojo zgodovino soočila pošteno. A tudi ker so zavezniške sile, ki so nadzirale Nemčijo po vojni, videle velik pomen v tem, da se Nemčija sooči s svojo preteklostjo," je dejala.

"Bile so tudi velike osebnosti, ki so dejale: Stopimo korak drug k drugemu," je dejala in pri tem izpostavila predvsem vlogo Francije. "Nemčija je imela veliko srečo, da smo bili znova sprejeti v mednarodno skupnost," je dejala ob očitnem namigovanju na spore v regiji, ki so tudi posledica medvojnih dejanj Japonske.

Po mnenju držav, ki so bile žrtve japonske agresije, kot je npr. Kitajska, se namreč Japonska izmika odgovornosti za grozote, ki jih je počela med drugo svetovno vojno. V nedeljo je Japonsko na to znova opozoril kitajski zunanji minister Wang Yi, ki je dejal, da bi bil Abe dobrodošel na slovesnosti ob spominu na konec druge svetovne vojne, a le, če bo "iskren glede preteklosti".

Japonski nacionalisti sicer menijo, da je že čas, da se Japonska neha opravičevati. Menijo, da tuji politiki te stalne očitke na vojno preteklost zgolj izkoriščajo za preusmerjanje pozornosti od domačih težav.

Nemška kanclerka je sicer še izpostavila, da ne želi dajati kakih nasvetov na to temo. Namigi od zunaj pogosto povzročijo, da je narodu to potem še težje sprejeti. "To mora priti iz družbe same," je menila.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.