Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Komisija za človekove pravice o bivanjskih razmerah Romov


STA
22. 6. 2012, 17.40
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

zabjak_tjg.jpg
T.J.G., arhiv DL
Žajak, Novo mesto (Foto: T.J.G., arhiv DL)

##IMAGE-3410294##

Komisija državnega zbora za peticije ter za človekove pravice in enake možnosti je na današnji seji med drugim obravnavala posebno poročilo o bivanjskih razmerah Romov na območju jugovzhodne Slovenije. Ob tem je komisija sprejela sklep, s katerim poziva vlado, naj čim prej imenuje vladno komisijo za zaščito romske skupnosti, sprejela pa je tudi več priporočil.

Varuh v poročilu ugotavlja, da razmere v romskih naseljih in njihovi okolici ogrožajo uresničevanje človekovih in posebnih pravic romske skupnosti ter tudi uresničevanje človekovih pravic prebivalcev iz okolice romskih naselij.

V poročilu je varuh obravnaval primere dostopa do pitne vode, prijave stalnega bivališča, ogrožanja varnosti in premoženja, posegov v lastninsko pravico, nezakonitih gradenj, mladoletnih mater, degredacije okolja, zlorabe socialnih pomoči in veterinarsko problematiko. Po navedbah varuha je poglavitni vzrok za zaskrbljujoče razmere na Dolenjskem pravna in komunalna neurejenost romskih naselij.

Državni organi so pravno in komunalno ureditev romskih naselij sicer prepustili občinam. Nekatere občine pa so po besedah varuha pri tem neučinkovite. Za vsak projekt legalizacije posameznega naselja je namreč potrebno skupno sodelovanje številnih subjektov od ministrstev, služb vlade, lokalnih oblasti do lastnikov zemljišč. Ti pa se bo mnenju varuha "med seboj slabo, premalo vztrajno in neučinkovito usklajujejo".

Varuh tudi ugotavlja, da se nekateri pripadniki romske skupnosti sprijaznjeni z izoliranostjo od slovenske družbe in vključevanje vanjo vidijo kot grožnjo svoji tradicijo in kulturi ali načinu življenja.

Ob obravnavi poročila je komisija na seji sprejela več priporočil. Občine, ki romskih naselij še niso vključile v svoje prostorske akte, naj pristopijo k njihovi pripravi in tudi pripravi drugih ukrepov za pravno in komunalno ureditev romskih naselij.

Občine naj bi svojim občanom brez razlikovanja zagotovile tudi uresničevanje pravice do pitne vode. Vladi pa komisija obenem priporoča, naj prouči možnosti za skupno sodelovanje države in občin pri urejanju romskih naselij, prav tako pa naj vlada letno poroča DZ o položaju romske skupnosti v Sloveniji.

Komisija sicer še predlaga, da posebno poročilo obravnava tudi DZ in sprejme priporočila.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.