Kaj se dogaja z angleškim sevom v njegovi "domovini"?
Država, kjer so najprej identificirali bolj nalezljivi sev, je Velika Britanija.

Britanski politiki so proti koncu decembra lani zagnali preplah, uvedli strožje ukrepe in državljane pripravljali na katastrofo. Število dnevnih okužb s koronavirusom je v prvem tednu novega leta poskočilo čez 60.000, čez en teden je sledilo povečanje števila umrlih zaradi ali z boleznijo covid-19.
Premier Boris Johnson je še v torek razmišljal o novih, drakonskih ukrepih, popolnem lockdownu. Toda prav v začetku tedna se je trend začel obračati. Število dnevno okuženih je padlo za približno 20.000 v primerjavi s tednom prej. Reprodukcijsko število, to je število, ki pove, koliko zdravih ljudi bo zelo verjetno okužil nekdo, ki je okužen s koronavirusom, je padlo na 0,6 (v Sloveniji s »slovenskim sevom« smo šele v zadnjih dneh prišli pod 1). Še prejšnji teden je bilo v Veliki Britaniji reprodukcijsko število 1,4.
Johnson je zato potegnil zavoro. Strokovnjaki so mu svetovali, naj počaka z dodatnimi ukrepi. Število smrti bo sicer najverjetneje naraščalo še nekaj dni, nato pa naj bi tudi to začelo padati.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se