Greenpeace zaskrbljen; Raje več nepotrebnih kot en resničen alarm

##IMAGE-2232339##
V okoljevarstveni organizaciji Greenpeace pričakujejo neodvisno potrditev, da je položaj v krški nuklearki pod nadzorom, ter da včeraj ob izpustu hladilne tekočine ni prišlo do onesnaženja okolja.
Nobenega primera, ki vodi v opozorilo Evropske komisije vsem 27 državam članicam glede morebitnih posledic jedrske nesreče, ni mogoče obravnavati kot nekaj, o čemer ni treba skrbeti, je v današnjem sporočilu za javnost zapisal Jan Beranek iz organizacije Greenpeace International.
"Glede tega dogodka upamo, da bo neodvisna preiskava potrdila, da je položaj pod nadzorom, ter da ni prišlo do onesnaženja okolja," so zapisali v okoljevarstveni organizaciji. Kot dodajajo, vse jedrske naprave v Evropi predstavljajo nevarnost za prebivalce in okolje. Tisti, ki načrtujejo gradnjo še več jedrskih reaktorjev, se morajo zavedati te nevarnosti in se odpovedati jedrski tehnologiji, menijo v organizaciji Greenpeace.
Kot je znano, so se po zaznanem puščanju iz primarnega kroga Nukelarne elektrarne Krško včeraj popoldne lotili kontroliranega postopnega ustavljanja reaktorja. Okoli osme ure zvečer je bila njegova moč nič. Ob tem je Uprava RS za jedrsko varnost Avstrijo obvestila, da gre za vajo, kar je bila po pojasnilih direktorja uprave Andreja Stritarja napaka, ki pa so jo takoj popravili.
Nobenega incidenta ni bilo, le manjši iztek vode, vse je popolnoma pod nadzorom, je glede dogodka v Nek ob prihodu na zasedanje okoljskih ministrov v Luxembourgu povedal minister Janez Podobnik. Nemški kolega Sigmar Gabriel je dejal, da ima raje več nepotrebnih alarmov, kot enega resničnega, avstrijski minister Josef Pröll pa zahteva pojasnila.
Pröll je danes v Luxembourgu poudaril to, kar je že prej napovedal: da bo na današnjem Svetu EU za okolje od Slovenije zahteval celovito pojasnilo. Avstrijski nadzorni organ za jedrsko varnost je namreč od svojih slovenskih kolegov prejel sporočilo, da gre pri incidentu v Nuklearni elektrarni Krško (Nek) v primarnem delu reaktorja za vajo, medtem ko je bil istočasno preko sistema izmenjave nujnih informacij o radioloških ali jedrskih zadevah EU, imenovanem ECURIE, objavljen vseevropski alarm.
Ne more biti, da Slovenija svoje neposredne sosede obvesti o vaji, celotna EU pa je obveščena o incidentu, je danes poudaril Pröll. Situacijo moramo razjasniti, a vendar se je bolje odzvati pretirano kot premalo, je na vprašanje, ali se je Evropska komisija v sredo premočno odzvala, saj je javnost o dogajanjih v dveh urah obvestila kar trikrat.
Kot pozitivno je avstrijski minister ocenil dejstvo, da v primeru Nek ni prišlo do povečanega sevanja, in tudi to, da konec koncev ni bilo sproženega pravega evropskega alarma, saj napaka ni bila tako velika.
Podobnik je sicer poudaril, da je vse pod nadzorom in da ni bilo nobenega škodljivega vpliva na okolje. Pojasnil je, da je ves čas v stiku z Upravo RS za jedrsko varnost in o tem je tudi obvestil vse svoje kolege in komisarja za okolje Stavrosa Dimasa. V primeru Avstrije je res prišlo do napake, je priznal in dodal, da se je Slovenija svoji sosedi opravičila, ta pa je opravičilo tudi sprejela. Napaka je bila po njegovih besedah odpravljena zelo hitro, v nekaj minutah.
Nemški minister Gabriel pa je poudaril, da nima razloga, da slovenskim oblastem ne bi verjel, ko pravijo, da je situacija pod nadzorom. Raje imam nepotreben alarm, kot pa kaj resnega, je dejal. Ob tem je večkrat jasno povedal, da pravzaprav ne gre za evropski sistem alarmiranja, ampak za sistem obveščanja. Dejal je tudi, da je transparentnost v tem primeru ključna in če do obvestila glede Nek ne bi prišlo, bi se javnost spraševala, zakaj so oblasti napako zamolčale.
Evropska komisija je v sredo, po tem, ko je prejela opozorilo o okvari v Nek, obvestila vse države članice EU. V roku dveh ur je poslala kar tri sporočila za javnost, šlo pa je tudi za prvi tovrstni primer uporabe sistema ECURIE, so za STA pojasnili v komisiji.
Glede na to, da nekatere države jedrski energiji niso najbolj naklonjene - med njimi je v ospredju Avstrija, ter glede na to, da druge zagovarjajo njeno uporabo, ki lahko pomembno prispeva k ciljem boja proti podnebnim spremembam, je pričakovati še pestro razpravo o vlogi jedrske energije v Evropi.
Okoljski ministri so sedaj začeli z zasedanjem, osrednja točka na dnevnem redu pa je podnebno-energetski paket. Podobnik je ocenil, da gre za "kritično fazo" pogovorov. Poleg tega se bodo ministri posvetili še izpustom iz novih avtomobilov ter gensko spremenjenim organizmom.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se