© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Izredna seja
Čas branja 2 min.

Državljani o obrambnih izdatkih na referendumu, Svoboda z referendumom o članstvu v Natu


S.R.
4. 7. 2025, 17.22
Posodobljeno
18:20
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Poslanci so na današnji izredni seji državnega zbora med drugim glasovali o predlogu za razpis posvetovalnega referenduma o povišanju obrambnih izdatkov. Predlog so podprli s 46 glasovi za in 42 glasovi proti. Bo sledil tudi posvetovalni referendum o članstvu v Natu?

drzavni zbor.jpg
Sašo Švigelj / MPA

Pereča tema, ki ne razdvaja samo Slovencev, temveč tudi koalicijske vrste, se je v obliki predloga za razpis posvetovalnega referenduma o dvigu obrambnih izdatkov danes pojavila na mizi poslancev v državnem zboru. Predlog za razpis posvetovalnega referenduma so v državni zbor vložili v Levici, podprli pa so ga tudi v drugi koalicijski partnerici SD.

Ključno je bilo torej vprašanje, kako bo danes glasovala opozicija, ki se do predloga doslej ni izrekla. Podporniki referenduma, Levica in SD, imajo namreč skupno le 11 poslanskih glasov. To se je izkazalo za dovolj, saj je na koncu razpis referenduma podprla tudi opozicija. Poslanci so namreč predlog podprli s 46 glasovi za in 42 glasovi proti. Poleg poslancev Levice so ga podprli tudi v SDS, SD in NSi ter Dejan Kaloh, Mojca Šetinc Pašek in Tine Novak, proti pa so bili v Svobodi ter poslanci Eva Irgl, Anže Logar in Miha Kordiš.

V Levici so predlagali naslednje referendumsko vprašanje: Ali ste za to, da Slovenija povečuje obrambne izdatke tako, da bodo ti leta 2030 dosegli tri odstotke BDP letno, kar je trenutno približno 2,1 milijarde evrov.

Državni zbor je sicer nedavno že potrdil obrambno resolucijo, ki predvideva dvig obrambnih izdatkov na dva odstotka bruto domačega proizvoda (BDP) še letos, nato pa postopoma na tri odstotke do leta 2030.

Premier Robert Golob je po izredni seji napovedal, da bodo v Svobodi predlagali posvetovalni referendum o članstvu v Natu.

Se bo koalicija zamajala?

Vodja poslanske skupine Levica in tudi prvopodpisani pod predlog Matej T. Vatovec je v današnji razpravi poudaril, da referendum za to koalicijo ne predstavlja kritične točke, saj so doslej že večkrat dokazali, da znajo dobro sodelovati. Po njegovih besedah referendum "ni razlog, da bi se koalicija zamajala." Vatovec je že prej v razpravi izpostavil, da gre za zadevo, za katero je nujno, da o njej na referendumu odločajo državljani, saj vprašanje povišanja obrambnih izdatkov terja najširšo legitimnost, kar je mogoče doseči le z referendumom.

Poslanci Svobode so med razpravo na drugi strani poudarili, da si želijo, da bi bila Slovenija tudi v prihodnje varna, zato se jim zdi, da mora politika ravnati odgovorno in za to poskrbeti tudi z dvigom proračunskih sredstev za obrambo, poroča STA. V NSi, kjer sicer podpirajo postopno zviševanje obrambnih izdatkov Slovenije, pa so izpostavili, da mora biti ta skrbno načrtovana. Tako so na koncu tudi oni pritisnili za. Prav tako so na koncu glasove, ki so omogočili razpis referenduma, prispevali v največji opozicijski stranki SDS, ki sicer v razpravi niso sodelovali.

Perečo temo zavez o dvigu obrambnih izdatkov so danes obravnavali tudi socialni partnerji na seji Ekonomsko-socialnega sveta (ESS). Prišli so do sklepa, da obrambni izdatki ne smejo ogroziti socialne države.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.