Državni zbor ta teden o stalni shemi skrajšanega delovnega časa
Na mizah poslancev bo ta teden tudi predlog deklaracije o ohranitvi in krepitvi avtohtone slovenske narodne manjšine v Avstriji, predvsem pri rabi jezika.

Državni zbor (DZ) bo na izredni seji, ki bo predvidoma v sredo, obravnaval predlog deklaracije o ohranitvi in krepitvi avtohtone slovenske narodne manjšine v Avstriji.
Iz besedila deklaracije namreč izhaja, da se kljub določenemu napredku pravice slovenske narodne manjšine v Avstriji še vedno ne uresničujejo v celoti, predvsem na področju šolstva oziroma izobraževanja v slovenskem jeziku, dostopa do dvojezičnega sodstva in javne uprave.
Pod predlog deklaracije je prvopodpisana predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič, podpise pa so prispevali poslanci vseh poslanskih skupin. Menijo, da 70. obletnica podpisa Avstrijske državne pogodbe predstavlja dobro priložnost za okrepljen dialog med Slovenijo in Avstrijo o uresničevanju pravic slovenske manjšine na avstrijskem Koroškem in Štajerskem.

Predlog deklaracije bosta na skupni seji v torek najprej obravnavala odbor DZ za zunanjo politiko in komisija za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu. Nato pa bodo člani kolegija predsednice DZ glasovali o sklicu izredne seje DZ, ki bo predvidoma v sredo.
Odbor DZ za delo o uvedbi stalne sheme skrajšanega delovnega časa
Odbor DZ za delo, družino in socialne zadeve bo obravnaval vladni predlog zakona, ki bi uvedel stalno shemo skrajšanega delovnega časa. V okviru sheme, ki bi jo aktivirala vlada v primeru naravne nesreče, epidemije ali gospodarske krize, bi podjetja, tudi le v posamezni panogi, lahko dobila subvencijo za nadomestilo plače za delavce, ki bi jih v izogib odpuščanju vključila v ukrep.
Delodajalci bi bili upravičeni do delnega povračila nadomestila plače zaposlenim za preostali del delovnega časa do polnega delovnega časa, in sicer v višini 60 odstotkov izplačanega nadomestila plače brez prispevkov delodajalca (bruto I).
Do subvencije bi bila upravičena podjetja, ki po lastni oceni vsaj 30 odstotkom zaposlenih ne bi mogla zagotoviti 90 odstotkov dela in bi jim delovni čas skrajšala za od pet do največ 20 ur na teden.
Posamezno podjetje bi bilo lahko na posamezen »dogodek« (naravno nesrečo, krizo) v shemo vključeno največ šest mesecev v obdobju dveh let.
Predlog pozdravljajo tudi delodajalci. V Gospodarski zbornici Slovenije so, potem ko je predlog zakona v začetku marca potrdila vlada, ocenili, da gre za nujno sistemsko rešitev. Pričakujejo, da bo shema zaživela takoj po sprejemu zakona in da jo bo vlada uporabila že za obstoječe težave v nekaterih panogah.

Odbor DZ za izobraževanje o višanju sredstev za znanost in inovacije
Odbor DZ za izobraževanje, znanost in mladino bo v torek obravnaval vladni predlog novele zakona o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti. Po besedah ministra za visoko šolstvo, znanost in inovacije Igorja Papiča gre za strateško spremembo, s katero zvišujejo sredstva za znanost in inovacije z enega na 1,25 odstotka BDP, pri čemer je en odstotek namenjen znanstvenoraziskovalni in 0,25 odstotka inovacijski dejavnosti. Delež BDP se bo povečeval za 0,08 odstotne točke letno, dokler ne doseže navedenih ciljnih vrednosti. Novosti se nanašajo tudi na delovanje Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost RS (Aris), vključno s prilagoditvijo pravnih podlag in oblikovanjem politike.
Odbor DZ pa bo obravnaval tudi predlog zakona o akademiji znanosti za trajnostni razvoj Slovenije, ki so ga v parlamentarni postopek vložili poslanci koalicije. Ti bi ustanovili novo akademijo oziroma bi dosedanje civilnodružbeno združenje Slovenska akademija znanosti za trajnostni razvoj, ki že združuje eminentne strokovnjake z različnih področij, katerih skupni imenovalec je tematika trajnostnega razvoja, preoblikovali v zavod. Po oceni predlagateljev so za začetek dela agencije potrebna proračunska sredstva v višini 50.000 evrov za prvo leto delovanja.
Kaj nas ta teden čaka na sodiščih?
Po prvomajskem premoru bo v polnem teku tudi delo sodišč.
Na ljubljanskem okrožnem sodišču je za petek razpisan predobravnavni narok za člane domnevne kriminalne združbe, ki naj bi izkoriščala stisko ljudi. Po poročanju Dnevnika gre za del razvpite sekte Hepi Hepi, ki je pod pretvezo duhovne in osebne rasti ter z obljubo hitrega zaslužka od številnih naivnih, zaradi take ali drugačne ranljivosti skrbno izbranih žrtev pridobila na tisoče evrov.
Sojenje nekdanjemu poslancu SD
Nekdanjemu poslancu SD Luki Juriju na ljubljanskem okrožnem sodišču sodijo zaradi poslovne goljufije. Po prepričanju tožilstva je med 21. decembrom 2012 in 18. januarjem 2013 kot direktor družbe Modri val pri izvajanju pogodbe o dobavi kitajskih električnih skuterjev v skupni vrednosti 71.900 evrov predstavnikom družbe M Tehnika prikrival, da imajo blokirane račune, in jim lažno prikazoval, da bodo obveznosti, ki so jih delno izpolnili v višini 24.800 evrov, v celoti uresničili do 28. februarja 2013, je poročal portal Žurnal24.
V Kopru pričakujejo Roberta Časarja
Na koprskem okrožnem sodišču se nadaljuje sojenje zaradi spornega posla nekdanjega vodstva Luke Koper s slovaškim holdingom TTI, s katerim naj bi Luko po obtožbi oškodovali za več kot 13 milijonov evrov. Pred skorajšnjo upokojitvijo sodnika, ki je od začetka vodil sojenje, je sodni spis dobila v roke druga sodnica, so poročale Primorske novice.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se