Čakalna doba na Obrežju se povečuje


Slovenija je minuto čez polnoč skupaj s še osmimi državami Evropske unije postala članica schengenskega območja. Na mejah z Italijo, Avstrijo in Madžarsko je odpravljen mejni nadzor, kar pomeni, da lahko državljani mejo prestopajo kjerkoli, ne le na mejnih prehodih. Širitev schengenskega območja se bo sklenila marca prihodnje leto, ko bo nadzor odpravljen še na zračnih mejah. Meja s Hrvaško pa je zdaj tudi uradno postala zunanja meja schengenskega območja, kjer velja strog schengenski režim.
Takoj po polnoči so se na mednarodnem mejnem prehodu začele kolone tako pri tovornem ko pri osebnem prometu. Te se bodo po pričakovanju tiskovnega predstavnika Policijske uprave Krško Roberta Perca skozi dan še povečevale, saj se začenja vikend pred božičnimi prazniki. Kljub vsemu, zatrjuje Perc, je vse primerljivo z istim obdobjem v preteklem letu. Okrog 8. ure je bila čakalna doba za osebna vozila dobrih 15 minut, tovorna vozila pa čakajo sedem ur. Kot je še povedal Perc, so na mejnem prehodu Obrežje že postavljene razvrstilne table za potnike iz EU in za potnike iz tretjih držav, povečali so že in še povečujejo število policistov, zato nepredvidenih zapletov ne pričakuje. Kolonam pa se v teh predprazničnih dneh ne bo mogoče izogniti, zagotovo pa se naj ne bi ponovil vikend iz začetka septembra, ko je bil omenjeni mejni prehod dobesedno zatrpan in so tudi osebni avtomobili čakali v večkilometrski koloni.
Širitev schengenskega območja so ponoči spremljale številne slovesnosti na dosedanjih mejnih prehodih, bolj v strahu pa so stopili v schengensko območje prebivalci okoliških vasi mednarodnega mejnega prehoda Obrežje. Zaskrbljeni so, ker država ni uredila vsega, kar bi po njihovem pričakovanju morala. Krajanka Obrežja Rajka Križanac nam je povedala, da se bojijo gneče, ki so je sicer vajeni pred prazniki že iz prejšnjih let, še vedno nekateri nimajo urejenega dovoza do svojih domov po slovenski strani, predvsem pa je razočarana, da jih ob tem pomembnem dogodku ni obiskal nihče od ministrov, ki bi se lahko na svoje oči prepričal, kaj schengen prinaša tamkajšnjim prebivalcem. »Lepo je, da slavijo tam, kjer so meje padle, vendar bi si tudi mi zaslužili pozornost,« je kritična Križančeva.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Rajka Križanac o težavah krajanov ob južni meji
Pogovor z Robertom Percem, PU Krško