Belokranjce razburila uredba, pripravljeni so se pritožiti na Ustavno sodišče



Skoraj tri ure so včeraj popoldne v Črnomlju ljudje vztrajali na javni obravnavi osnutka Uredbe o predelavi biološko razgradljivih in obdelavi mešanih komunalnih odpadkov. Na njej so končno pričakali tudi ministra za kmetijstvo in okolje Franca Bogoviča, a ne s stiskom roke, ampak s transparenti.
Dvorana v črnomaljskem obrtnem domu je pokala po šivih, saj je bilo premalo sedežev za vse, ki so prišli na javno obravnavo. A ni jih toliko zanimala razlaga členov uredbe dr. Tanje Gomišček z ministrstva za kmetijstvo in okolje, saj jo je mnogo izmed njih temeljito preštudiralo. Prišli so, ker jim ni vseeno, kaj bo z zemljo, podtalnico in zrakom, a tudi z njimi in ne nazadnje z živalmi, med katerimi je tudi črna človeška ribica, ki so jo doslej na vsem svetu našli le v bližini Črnomlja. Njihova skrb in zaskrbljenost sta postali še toliko večji, odkar je začela pred nekaj leti na Lokvah pri Črnomlju obratovati bioplinska elektrarna. Na srečo gnojevke iz nje več ne trosijo po belokranjskih poljih in kot je dejal Dejan Štrbenk iz Bioenerga, sedaj niti obratuje ne več.
Ljudje so bili razočarani nad predstavitvijo uredbe, ker je Gomiščkova, kot je dejal predsednik belokranjskega okoljskega gibanja Proteus Niko Šuštarič, zamolčala nekatere bistvene podatke. Belokranjce zlasti moti dvig mejnih vrednosti, ki bi bile po novem dovoljene za težke kovine v gnojevki. Znani ekolog dr. Dušan Plut pa je ministru očital, da krši moralne obveze, ki so jih sprejeli, ko so bili maja Belokranjci na obisku pri njem v Ljubljani. Takrat je Bogovič zagotovil, da bodo v uredbi upoštevali občutljivi kras, kar pa se ni zgodilo. Zagotovil je, da se bodo pritožili na Ustavno sodišče, če bo sprejeta takšna uredba, kot je napisana sedaj, saj je v njej kršena pravica državljanov do čistega okolja. Dr. Božo Flajšman pa je pripomnil, da je uredba napisana tako, da bi bioplinarne in drugi onesnaževalci v prihodnje lahko še bolj onesnaževali okolje.
Belokranjce so prišli podpret tudi prebivalci Ilirske Bistrice, ki imajo prav tako težave z bioplinsko elektrarno, pa prebivalci Zaloga, ki jim greni življenje smrad iz Kota. Vsi pa so položili ministru na dušo, naj upošteva predloge, ki so jih dali k uredbi v Črnomlju. Bogovič je dejal, da verjame, da je mogoče marsikaj upoštevati, ne ve pa, če prav vse. Predvsem pa se bo potrebno držati reda.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se