Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 1 min.

Antraks so poslali tudi v Avstralijo


STA
30. 5. 2015, 11.33
Posodobljeno
09. 08. 2017 · 09:57
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Avstralija je po Južni Koreji druga država, ki je prejela pošiljko aktivnega vzorca bojnega strupa antraks oz. vranični prisad iz ZDA. Kot so v petek sporočili iz Pentagona, je pošiljke prejelo skupno 24 laboratorijev v enajstih ameriških zveznih državah in dveh državah v tujini.

antraks.jpg
Wikipedija

Aktivni vzorec antraksa v pošiljki iz vojaškega laboratorija Dugway v Utahu, kjer vojaški znanstveniki raziskujejo kemično in biološko orožje, so pred dnevi odkrili v civilnem laboratoriju v Marylandu, kasneje pa je prišlo na dan, da so vzorce po pomoti poslali še v druge laboratorije v ZDA in v vojaško bazo ameriških zračnih sil Osan v Južni Koreji.

Pentagon je ukazal vsem laboratorijem, ki so prejeli takšno pošiljko, "da takoj prenehajo delati na teh vzorcih", vse dokler ne dobijo novih navodil ameriškega centra za nadzor nad nalezljivimi boleznimi in preventivo, ki vodi preiskavo.

Poslani vzorci naj bi sicer vsebovali majhno količino aktivnega antraksa. "Zaenkrat ni znano, da bi obstajala nevarnost za splošno javnost. Prav tako obstaja izjemno nizko tveganje za uslužbence v laboratorijih," so po poročanju nemške tiskovne agencije dpa sporočili iz Pentagona.

Kljub temu so v Južni Koreji po poročanju ameriških medijev poslali na zdravljenje z antibiotiki 22 ljudi. Preventivno naj bi se zdravili tudi štirje uslužbenci laboratorijev v Teksasu, Delawareu in Wisconsinu.

Vzorci antraksa bi morali biti v vojaškem laboratoriju v Utahu marca lani onesposobljeni oziroma uničeni, vendar je nekje prišlo do napake. Preplah so zagnali v Marylandu, kjer so ugotovili, da je njihov vzorec še aktiven.

Virus antraksa se širi prek spor in se je v preteklosti v ZDA in drugje uporabljal v programu biološkega orožja. Washington je program opustil v okviru pristopa v mednarodni pogodbi, ki so jo ZDA ratificirale leta 1975.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.