Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

28 let po atentatu na Ivana Krambergerja »To je toti kraj, ka je Iveka šicno«


Štajerski Tednik
14. 6. 2020, 21.09
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Binkoštna nedelja, 7. junija 1992. Na trg pred cerkvijo v Jurovskem Dolu so drle množice. Mednje je namreč prišel predsedniški kandidat Ivan Kramberger, ki je do takrat že pridobil skoraj mitološki status »dobrega človeka z Negove«.

1591884631_ivek3.jpeg
Arhiv Štajerskega Tednika

»Smo bili doma. Tam se je še mimo peljal. 'Dober dan!' je pravil. Pa nismo šli poslušat, ker je ... Malo je preveč govoril. Samo je govoril. Kot da bi mu falilo,« sta nam zaupala starejša krajana vedrega duha v gostilni na glavnem trgu. Nastop je Kramberger tistega usodnega dne začel ob 18. uri, 40 minut pozneje je padel pod strelom, tako pravi sodišče, takrat 42-letnega domačina, kmeta in lovca Petra Rotarja, ki ga je s puško zadel v levo ramo. Krogla, ki je preiskovalci nikoli niso naši, pa mu je prestrelila eno glavnih žil, zaradi česar je med prevozom v bolnišnico izkrvavel. »Dobro ga je trofo. Smo čuli pok, smo tam doli doma, smo bili na balkonu, pili kavo. Kaj češ, tak je. Kaj se vse zgodi.«

Pa je Krambergerja res ustrelil Rotar? Med lovci ni ravno slovel kot dober strelec, kaj šele ostrostrelec, bil pa je tudi močno pijan. Govori se, da je pil že celo noč in dan prej. »Najprej je reko, da ga je vstrelo, pol je pa reko, da ga ni vstrelo. Saj ne veš, kaj je res. Politika je noter.«

Na kraj atentata je takoj s helikopterjem priletel takratni notranji minister Igor Bavčar, ki je javnosti še isti dan sporočil, da je morilec priljubljenega Iveka prijet.

Nenadne smrti in »šajtrge, pune mark«

Rotar je na sojenju priznal, da je streljal na Krambergerja, ker mu je šel na živce, v sklepni besedi pred izrekom sodbe pa je dejal, da je res streljal on, a da je morda v istem trenutku streljal še kdo drug. Domačini pravijo, da je Rotar govoril, da bo resnico razkril na smrtni postelji. Potem pa ga je januarja lani, v 69. letu starosti, nenadoma zadela kap. Tudi možakar, ki je Krambergerja peljal na urgenco, si je hitro po tem sodil sam. Rotarjev hlapec, ki se je za šankom rad pohvalil, kako je na lastne oči videl »šajtrge, pune mark«, pa je tudi umrl v čudnih okoliščinah, hitro po atentatu, smo izvedeli ob obisku Jurovskega Dola. Kakorkoli. Rotar je bil za umor pravnomočno obsojen na 12 let, v zaporu jih je prebil devet. V medijih se je spet pojavil, ko je leta 2014 preprečil, da bi Iveku postavili kip na mestu, kjer je bil ustreljen.

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.