Spodnje Podravje, Slovenija: Kakšne barve fasad so dopustne?
Slovenska zakonodaja o izboru barv fasad ne zapoveduje ničesar, lahko pa dopustne barve stavbnih pročelij z občinskim prostorskim načrtom določijo občine. Za strokovno mnenje o (pre)smelih barvnih izbirah smo poprosili generalnega konservatorja Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije Roberta Peskarja.

Projektanti in arhitekti praviloma priporočajo izbiro nevtralnih, zemeljskih barv stavbnih fasad, da bi tako dosegli skladnejšo in trajnostno naravnano podobo prostora. Večinoma odsvetujejo izrazito intenzivne oz. »neavtohtone« barve, kot so citronasto rumena, živo zelena, vijoličasta, divje turkizna in podobno. Stavbe s takšnimi barvami fasad lahko namreč v okolju hitro delujejo kot tujek. Intenzivnejši pigmenti lahko tudi hitro bledijo, žal ne nujno enakomerno po vsej površini fasade ...
Kljub povedanemu se številni lastniki nepremičnin odločajo tudi za izjemno intenzivne odtenke barv, drzne barvne kombinacije in vzorce. Robert Peskar je do takšnih izbir kritičen: »Večina fasad, ki temeljijo na izrazito intenzivnih barvah v nemogočih kombinacijah, je skorajda po pravilu rezultat neznanja, nepoznavanja zgodovine arhitekture, slabega okusa in popolnega nepoznavanja likovne teorije, pa najsi gre za delo lastnikov samih, obrtnikov ali izobraženih s področja arhitekture. Tudi v zgodovini poznamo zelo pisane fasade, ki so bistveno bolj obstojne od današnjih (npr. v fresko tehniki), vendar so bile vedno podrejene likovni logiki ali simbolnim pomenom.«
Stanovanjski bloki na Ptuju so lahko katerekoli barve
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se