Na kaj paziti pri nakupu hiše ali stanovanja?
Se tudi vi že nekaj časa spogledujete z idejo o nakupu lastne hiše ali stanovanja, a te sanje prelagate v nedogled, ker čakate na pravi trenutek? Nikar ne odlašajte, ampak sprejmite odločitev že danes, še prej pa preverite, na kaj vse morate biti pred nakupom nepremičnine pozorni.

Nakup stanovanja ali hiše je zagotovo ena najpomembnejših odločitev v življenju. Ne le zaradi višine finančnega vložka, temveč tudi zato, ker gre za ustvarjanje doma, kjer bomo gradili prihodnost, preživljali dragocene trenutke in iskali zavetje v vsakdanjem tempu življenja. A pot do lastne nepremičnine je vse prej kot enostavna, saj lahko naletimo na številne nepredvidene ovire, obhajajo nas dvomi in strahovi.
V nadaljevanju zato preverite, na kaj morate biti pred končno odločitvijo o nakupu pozorni, da vas kasneje ne presenetijo skriti stroški ali pravne zanke.
Lokacija je izjemnega pomena
Pri izbiri lokacije nepremičnine ne glejte zgolj na bližino mestnega jedra ali denimo službe. Sama lokacija naj bi namreč ponujala kakovostno in udobno bivanje tudi na dolgi rok. Pomislite na dostop do javnega prevoza, bližino šol in vrtcev, urejeno infrastrukturo, možnost rekreacije ter občutek varnosti in miru v soseski.
Zakaj bi željo po svojem domu prelagali na nekoč? Do konca aprila izkoristite odlično akcijsko ponudbo stanovanjskega kredita in že to pomlad napravite prve korake v smeri popolnega doma.
Pomembno je tudi, kako se bo okolica razvijala v prihodnje – so v bližini načrtovane nove ceste, poslovni objekti, zelene površine? Preden se dokončno odločite, si vzemite čas za sprehod po okolici, opazujte utrip četrti ob različnih urah dneva in se, če je mogoče, pogovorite z bodočimi sosedi. Dom ni le prostor za štirimi stenami – je tudi okolje, v katerem boste živeli vsak dan.
Preverite pravno stanje nepremičnine
Preverjanje pravnega stanja nepremičnine je nujno, še posebej, če gre za starejšo hišo ali stanovanje. V zemljiški knjigi mora biti lastništvo jasno urejeno, nepremičnina pa brez bremen, kot so hipoteke ali služnosti. Pomembno je tudi, da preverite, ali so bile vse prenove izvedene skladno z gradbeno zakonodajo in ali ima nepremičnina pridobljeno uporabno dovoljenje. Čeprav se morda zdi, da gre za birokracijo, lahko nepravilnosti v papirologiji močno otežijo ali celo onemogočijo pridobitev stanovanjskega kredita.

Računajte na dodatne stroške
Nakupna cena nepremičnine je le del celotne finančne slike. Številni kupci pozabijo na dodatne stroške, kot so davki, stroški notarske overitve, cenitev, selitev, morebitna prenova ali adaptacija. Preden sprejmete odločitev, si oblikujte realen proračun, ki vključuje tudi ta del. Če kupujete starejšo nepremičnino, preverite stanje napeljav, strehe, fasade in ogrevalnega sistema – skriti stroški prenove lahko hitro presežejo pričakovanja.
Srce pravi 'da', kaj pa denarnica?
Ko se na prvi pogled 'zaljubimo' v določeno nepremičnino in si doživeto predstavljamo, kako si bomo v njej ustvarili dom, se pogosto znajdemo v boju z razumom. Nepremičnina morda ponuja čudovit razgled ali ima popoln tloris, a če presega vaše finančne zmožnosti, je pametno dvakrat razmisliti.
Na srečo pa vam vendarle ni treba čakati na 'nekoč', da uresničite svoje sanje o lastnem domu. S pametnim finančnim načrtovanjem in dostopnim stanovanjskim kreditom lahko postanete lastnik svoje sanjske hiške že danes.
Stanovanjski kredit – pot do doma brez nepotrebnega čakanja
V času, ko cene nepremičnin ne padajo, povpraševanje ostaja visoko, lastni kapital pa pogosto ne zadošča za celoten nakup, je stanovanjski kredit logična in za marsikoga tudi edina rešitev. Seveda pa ni vseeno, za kakšen kredit se odločite oziroma pri kateri banki ga vzamete. Obstajajo namreč kar velike razlike v pogojih in tudi pri načinu obravnave stranke.
Ravno zato Gorenjska banka z novo akcijsko ponudbo sporoča, da je življenje prekratko, da bi čakali na nekoč. Čakanje na popoln trenutek, idealno ponudbo ali nižje cene se pogosto nikoli ne konča. Zakaj ne bi torej izkoristili možnosti, ki jo imate zdaj? Gorenjska banka ponuja konkurenčne pogoje stanovanjskega kredita, hkrati pa slovi po osebnem pristopu in prilagodljivosti glede na potrebe posameznika. Tudi odplačilna doba je prilagojena vašim finančnim zmožnostim. Pomembno je, da kredita ne razumete kot breme, temveč kot most med željami in realnostjo.
Če boste hišo gradili ali obnavljali, je ključno, da čim bolj natančno ocenite skupne stroške, še preden se lotite večjih odločitev. Pri tem vam je v veliko pomoč Kalkulator okvirnih stroškov gradnje in prenove, ki ga najdete na spletni strani Gorenjske banke. Orodje vam omogoča, da hitro in enostavno pridobite vpogled v predvidene stroške celotnega projekta – naj gre za novogradnjo, prenovo starejšega objekta ali zgolj adaptacijo posameznih prostorov. S takšno oceno lažje načrtujete višino potrebnega kredita, obenem pa že vnaprej realno presodite, ali je projekt finančno izvedljiv.

Sprejmite odločitev že danes
Snovanje doma je torej lahko čustven in obenem racionalen proces. Čeprav se zdi, da bo pravi trenutek prišel šele čez nekaj let ali celo nikoli, je pogosto resnica ta, da ga je treba ustvariti. S pomočjo strokovnjakov, premišljenih izračunov in zanesljive banke je pot do doma lažja, kot si morda mislite. Zato nikar ne čakajte na 'nekoč', kajti najboljši dan za nakup nepremičnine, o kateri že dolgo sanjate, je lahko že danes.
Vsebino omogoča Gorenjska banka.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se