Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Izkoriščanje stanovanjske in življenjske stiske ljudi za bogatenje posameznikov


Dženana Kmetec
13. 11. 2020, 22.57
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Pomanjkanje ponudbe stanovanj po dostopnih cenah je velik vseslovenski problem. Vrednosti novogradenj gredo v nebo. Tak primer so tudi (sicer redke) novozgrajene stavbe na Ptuju in v okolici v zadnjih letih. Visoke niso le cene stanovanj, ki so naprodaj, pač pa tudi najemnin. Mnogim so namreč lastniška stanovanja finančno povsem nedostopna in so primorani iskati najemniška, tisti z nizkimi dohodki pa tudi prositi za subvencijo najemnine. A številne spodnjepodravske občine neprofitnih stanovanj z nižjo najemnino sploh nimajo ali pa jih imajo veliko premalo za vse prosilce. Vse to le še slabša socialno problematiko regije. Kot ugotavljajo strokovnjaki s tega področja, bo stanovanjski politiki nemudoma treba dati večji pomen, sicer nam grozi še večja socialna bomba.

1605185941_dz-stanovanja2.jpeg
Arhiv Štajerskega Tednika

»Danes ne poznamo bivanjske kulture, saj ima trg proste roke in doslej ni vzgajal razvoja zasebnih investitorjev, ki bi delovali po neprofitni logiki, kot na primer v Avstriji, Nemčiji, Finski, Švici oz. v državah, ki skrbijo za neprofitna stanovanja. Kot družba smo nazadovali, saj smo namesto bivanjske kulture razvili položaj stanovanjske ranljivosti, ko se izkorišča stiska ljudi, ki so ostali brez pravih možnosti in izbir. Zato menim, da je nedopusten diskurz o višini socialnih transferjev in previsoki minimalni plači, dokler bomo morali zgolj za sobo plačati neživljenjskih 250 do 300 evrov na mesec,« je prepričana Amadeja Kokot iz društva Ars Vitae, ki izvaja tudi program Kamra, namenjen brezdomcem.

Na podlagi izkušenj ugotavljajo, da je prav stanovanjska problematika tisto, kar je večino njihovih uporabnikov pahnilo v brezno revščine. Kokotova je prepričana, da stanovanjska politika v Sloveniji sploh ne obstaja. Z umikom stanovanjskega trga in spremembo stanovanjske zakonodaje ob osamosvojitvi se je razživel živahen najemniški trg, ki pa je krut in povzroča težke razmere.

Država se mora ponovno vplesti v stanovanjsko politiko

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.