
Kultura / stran 47

Sestre Kopinske skupaj prepevajo že 20 let
Sester Kopinskih ne povezujejo zgolj sorodstvene vezi, temveč tudi globoka ljubezen do petja, ki ga že 20 let negujejo kot skupina ljudskih pevk. Šest sester, ki so članice Kulturnega društva Cirkulane, s svojim prepevanjem ohranja ljudsko glasbo in tradicijo ter ju prenaša na nove generacije. Njihova povezanost se izraža v skupnem prepevanju in ljubezni do domačih Haloz, kar je bilo še posebej čutiti ob praznovanju njihovega jubileja.

Pred občinsko stavbo odkrili kip Terezije Maroh
V Markovcih so nedavno dnevi odkrili kip Terezije Maroh, ustanoviteljice sekcije Ljudskih pevk. Na stopnišču pred občinsko stavbo dela družbo kipu Toneta Kmetca, legendi narodno-zabavne glasbe. Slavnostni dogodek so pripravili v četrtek, 24. oktobra, ko bi Terezija praznovala svoj 100. rojstni dan. Njeni hčerki in drugi sodniki so bili ob slovesnosti globoko ganjeni, hkrati pa hvaležni in ponosni, da je njihova »mama« dobila svoje spominsko obeležje.

Muca Copatarica na obisku v Knjižnici Brežice

Od ohranjanja kulturne dediščine do izzivov digitalne dobe
V Sloveniji danes praznujemo dan reformacije in rojstvo knjižne slovenščine. 31. oktober je praznik in dela prost dan, ki obuja spomin na versko, družbeno-politično in kulturno gibanje v 16. stoletju. Slovenci hkrati obeležujemo rojstvo slovenskega knjižnega jezika. Osrednja državna proslava je bila v sredo zvečer v Cankarjevem domu, danes pa bodo po evangeličanskih cerkvah bogoslužja. Vrata bo danes za obiskovalce odprla tudi Trubarjeva domačija. Poleg organiziranega vodenja z naslovom Trubar in čas bodo čez dan potekale različne delavnice, zvečer pa pripravljajo glasbeno-pesniško prireditev.

Z Opero na gradu za večjo prepoznavnost Ptuja in okolice
Društvo Variatio, društvo za ustvarjalnost, uradno deluje od letos. Že v prejšnjih letih pa je Ptuj z okolico bogatilo z izbranim dogajanjem. Predsednica društva Andreja Jerebic Erjavec je povedala, da je njihov namen organizacija kulturnih in drugih dogodkov, izobraževanj, lokalnih in mednarodnih, ter delavnic, ki so namenjene umeščanju Ptuja kot kulturnega središča in mednarodnega povezovanja.

Zgledna skrb za sakralno dediščino
»Sakralni spomeniki na Zreškem so zgledno vzdrževani in obnovljeni, kar pomeni, da ima lokalna skupnost spoštljiv odnos do kulturne dediščine,« je ob predstavitvi knjige Sakralni spomeniki v zreški župniji – Umetnostnozgodovinski pregled cerkva in kapel v župniji sv. Egidija v Zrečah poudarila njena avtorica, umetnostna zgodovinarka dr. Simona Kostanjšek Brglez. V njej je na razumljiv in zanimiv način predstavila zgodovino cerkva na tem območju vse od njihovega nastanka do danes. Knjigo, ki jo je oblikoval Dejan Brence, prav tako bogatijo številne fotografije. Nekatere med njimi so objavljene prvič.

Dediščina in moč mitov na ogled v Miheličevi galeriji
V Miheličevi galeriji so odprli medmuzejsko razstavo kustosov in strokovnjakov iz desetih muzejev ter dveh fakultet z naslovom Dediščina in moč mitov, Materialna kultura in njena interpretacija skozi mite in pripovedi.

Slovenščina mora ostati
Z znanstvenim simpozijem Toporišičev dan na temo Besedni red v slovenskem jeziku so se v Brežicah nedavno poklonili delu slovenskega jezikoslovca dr. Jožeta Toporišiča. Ob robu celodnevnega strokovnega srečanja v Posavskem muzeju Brežice so razmišljali tudi o današnjem stvarnem in želenem položaju slovenščine v javni rabi.

Ko nit in igla ustvarjata čudeže
Mednarodni festival vezenja, letošnji je bil že sedmi, je namenjen promociji vezenja kot pomembnega elementa naše kulturne dediščine in tudi širšega področja tekstilne in oblačilne dediščine. Vezeni namizni prti in prtički so bili rdeča nit letošnjega festivalnega dogodka, ki je v velenjsko Rdečo dvorano ponovno privabil veliko obiskovalcev. Občudovali so unikatne vezenine 240 vezilj iz domovine in tujine. Na Velenjskem gradu so v sklopu festivala odprli osrednjo občasno razstavo, posvečeno ženitovanjskim šegam.

Darja Gajšek potrdila, da pričakuje drugega otroka
Slovenska pevka Darja Gajšek nam je ekskluzivno razkrila, da z možem Alenom pričakujeta drugega otroka. Kako se je odzvala njuna hči Ema?

Celjski boj za kulturni denar
Veliko nejevolje sta med kulturniki, predvsem ljubiteljskimi celjskimi društvi, povzročila kulturna razpisa, ki sta bila letos namenjena sofinanciranju kulturnih programov oziroma projektov v Celju. Družbena omrežja so pokala od kritik strokovnih komisij, ki so odločale o tem, kdo bodo prejemniki celjskih kulturnih evrov. Kratko so potegnila predvsem ljubiteljska društva, ki na dveh razpisih niso dobila nič denarja. Letošnji kriteriji za prejem občinskega denarja so bili strožji, na občini pa naj bi to, da so ljubiteljska društva »izpadla«, kot pravijo, kar hitro dojeli. Občina je zdaj objavila Javni poziv za izbor in sofinanciranje kulturnih programov na področju ljubiteljskih kulturnih dejavnosti, ki letos niso bila sofinancirana iz drugih javnih razpisov oziroma javnih pozivov občine. Torej se tudi ljubiteljska društva vendarle nadejajo nekaj denarja, a grenak priokus med njimi vseeno ostaja. Predvsem pa so celjski kulturniki jezni zaradi članov komisij. Zato bo občina sestavo komisij spremenila. V oči pa bode dejstvo, da občina poudarja, da naj bi bilo v zadnjih 20 letih na področju sestave komisij in deljenja denarja kar nekaj domnevnih neskladij z zakonodajo. (SIMONA ŠOLINIČ, foto: Pixabay)


FSF: Klemen Dvornik z vesno za posebne dosežke
V Portorožu se je s podelitvijo nagrad vesna sklenil 27. Festival slovenskega filma. Slavil je celovečerni igrani film Sonje Prosenc Odrešitev za začetnike, ki je prejel vrsto nagrad, poleg te za najboljši film in najboljši scenarij, je med drugimi Katarina Stegnar prejela vesno za najboljšo glavno žensko vlogo, Marko Mandić pa za najboljšo moško. Nekaj nagrad je pobral tudi film novomeškega režiserja Klemna Dvornika Igrišča ne damo, in sicer za najboljšo fotografijo in kostumografijo, Dvornik pa je prejel tudi vesno za posebne dosežke. Posebno omembo si je prislužil dokumentarni film Zajeti v izviru - Slovenski otroci Lebensborna metliške režiserke Maje Weiss.


Fajn večer v haloškem Cankarjevem domu
V razmiku dveh tednov je majšperška kulturna dvorana, ki jo bojda nekateri imenujejo haloški Cankarjev dom, gostila dva imenitna folklorna večera: prvega v organizaciji FD Lancova vas, posvečenega Mirku Ramovšu, drugega pod okriljem FD Rožmarin Dolena. Slednji so pripravili letni koncert Nocoj je en fajn večer, ki je prikazal plesno dediščino Slovenije.

Razstava, ki je nekaj posebnega
Od 16. oktobra je v Galeriji Luna na ogleda nova razstava. S svojimi deli se predstavlja akademska kiparka Alenka Viceljo, ki se umetniško največ izraža v prestižnem materialu, porcelanu, kar je nekaj posebnega.

Spomin na pomembnega soustvarjalca zgodovine
Oroslav Caf je bil duhovnik, jezikoslovec, prevajalec, zbiratelj ljudskih pesmi. Letos mineva 210 let od njegovega rojstva in 150 let od slovesa. Ob tej priložnosti so v Knjižnici Ivana Potrča postavili manjšo razstavo v štirih vitrinah, katere avtorica je Anja Ogrizek.

FSF: Klemen Dvornik z vesno za posebne dosežke

FSF: Klemen Dvornik z vesno za posebne dosežke

Veste, kje pri nas lahko vidite zob dlakavega nosoroga?
V zasebnem geološko-paleontološkem muzeju Pangea Vilija Podgorška v Dragonji vasi je nedavno potekal že 17. dan odprtih vrat, ki so ga že po tradiciji povezali s kulturnim programom, druženjem ob sladkih dobrotah in dobri kapljici ter pečenih kostanjih. S prvo razstavo mineralov Od ahata do granata se je predstavila Tjaša Podgoršek, obiskovalci pa so si lahko ogledali tudi eno najpomembnejših paleontoloških odkritij na območju Slovenije v zadnjih desetletjih, zob dlakavega nosoroga.
Trenutno
11 °C
Jasno
ponedeljek, 12. 5
Deževno
torek, 13. 5
Delno oblačno
sreda, 14. 5
Delno oblačno
7-dnevni obeti