Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Zaradi spolne zlorabe duhovnika oškodovanki 50.000 evrov


STA
1. 12. 2011, 18.40
Posodobljeno
02. 12. 2011 · 12:37
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

jost_arhivlo.jpg
arhiv Lokalno.si
Sojenje zoper Karla Jošta se je oktobra 2006 začelo na Okrožnem sodišču v Krškem. (Foto: arhiv Lokalno.si)
jost_arhivlo_1.jpg
arhiv Lokalno.si

Mariborsko okrožno sodišče je odločilo, da morajo mariborska nadškofija, celjska škofija in župnija Artiče plačati odškodnino v višini 50.000 evrov oškodovanki, ki jo je spolno zlorabil duhovnik Karl Jošt, je potrdil odvetnik oškodovanke Rok Čeferin. Sodba sicer še ni pravnomočna, Čeferin domneva, da se bo nasprotna stran pritožila.

Kot je dejal Čeferin, so omenjeno sodbo prve stopnje prejeli danes. Pritožba nanjo je mogoča še v 15 dneh in Čeferin domneva, da se bo nasprotna stran pritožila. Po njegovih navedbah sicer tovrstne sodbe v Sloveniji še ni bilo.

Postopek ustavljen zaradi smrti

V omenjenem primeru je danes že pokojni duhovnik oškodovanko spolno zlorabil kot sedemletno deklico, od tega dogodka pa sedaj mineva okoli 20 let, je še pojasnil Čeferin. Po njegovih besedah je to edina oškodovanka, ki jo zastopajo v tovrstnem primeru.

Kot piše spletni portal Dela, je proti Karlu Joštu tekel kazenski postopek zaradi 16 nadaljevanih kaznivih dejanj zoper spolno nedotakljivost na škodo deklic, ki so jih starši pošiljali k njemu na ure verouka. A ker je umrl pred koncem sojenja, je bil postopek ustavljen.

Omenjena župnikova žrtev je zaradi hudih duševnih bolečin in resnih zdravstvenih težav, ki so posledica spolne zlorabe, s civilno tožbo zahtevala 140.000 evrov. Čeferin zato pravi, da se bodo v prihodnjih dneh odločili, ali se bodo morda pritožili zaradi nižje odmerjene odškodnine. Pojasnil je, da je sodišče namreč odločilo, da je v enem delu zahtevka zadeva zastarala. Hkrati je poudaril, da so zadovoljni z obsodilno sodbo.

Kot so tožbo ob njeni vložitvi maja 2007 utemeljevali v odvetniški družbi, gre v tem primeru za podobno razmerje kot med delodajalcem in zaposlenim, kakor ga ima v mislih zakon o obligacijskih razmerjih, pri čemer delodajalec odgovarja za dejanja delavca. Sodišče je začelo tožbo obravnavati januarja lani, sojenje pa je zaradi občutljivosti zadeve potekalo za vrati, ki so bila tesno zaprta za javnost, še piše spletni portal Dela.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.