Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Krivolov
Čas branja 1 min.

FOTO: V zaledju Kopra končno ustavili 62-letnika, ki je vrsto let lovil zaščitene vrste ptic


G.G.
27. 2. 2019, 09.14
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Koprski policisti so zasačili krivolovca, ki je več let lovil in zadrževal zavarovane vrste ptic.

ujeti ptiči, krivolov, zaledje kopra.jpg
PU Koper
Razen poškodovanega čižka so vse ptice že na prostosti.

Policijo je o krivolovcu v zaledju Kopra obvestilo Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS). Občani so opazili, da so k osumljenemu pogosto prihajali ljudje z italijanskimi registrskimi tablicami na avtomobilih, ki naj bi se zanimali za nakup mrtvih ptic.

DOPPS je že decembra 2017 obvestil Inšpektorat za okolje, podali so pisno prijavo, a inšpekcija ni ukrepala. Ko so občani DOPPS januarja letos še enkrat več obvestili, da osumljeni nadaljuje z nezakonitim lovom ptic, so obvestili še policijo. Policija je ukrepala hitro. Ugotovili so, da 62-letnik res nezakonito lovi zaščitene vrste ptic.

Minuli petek so preverili, kakšna je situacija »na terenu«. 62-letnik je doma zadrževal več ptic. V ujetništvu je imel 20 ptic: 11 čižkov, tri liščke, tri vrabce, dva plotna strnada in zelenca. Z lovom na limanice je poškodoval peruti čižku, ki so ga odpeljali v veterinarsko oskrbo. Strokovnjaki so ocenili, da so druge ptice sposobne samostojno živeti v naravi, zato so jih spustili.

Preiskava se še nadaljuje, obstajajo pa utemeljeni razlogi za sum storitve kaznivega dejanja nezakonitega ravnanja z zaščitenimi živalmi in rastlinami, za katerega je zagrožena kazen zapora do treh let.

ujeti ptiči, krivolov, zaledje kopra1.jpg
PU Koper
Večina kupcev je bilo iz Italije.

Največ nezakonitega lova na ptice ob meji z Italijo

Ob tem novem velikem primeru nezakonitega lova ptic v DOPPS znova ugotavljamo, da je razsežnost tovrstnih kaznivih dejanj v Sloveniji močno podcenjena. "V poročilu jeseni 2018 smo ocenili, da se v Sloveniji letno nezakonito polovi od 2.500 do 16.000 osebkov ptic. A videti je, da bomo morali to oceno popraviti navzgor," pravijo in dodajajo, da je največ nezakonitega lova na ptice pevke in to v zahodnem delu Slovenije. 

Ob tem vse ljubitelje narave in ptic prosimo, da nam ob zaznavi suma nezakonitega zadrževanja ptic informacije posredujete na dopps@dopps.si ali na telefon 041 955 988. S tem boste zelo povečali verjetnost, da bo primer obravnavan hitro in učinkovito.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.