Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Uničevalcem Borla grozi do osem let zapora


Eva Milošič
28. 1. 2019, 22.54
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Čeprav je grad Borl zaradi nevarnosti za javnost že dolga leta povsem zaprt, mu (vsaj po odpadkih, uničenem inventarju in dobro uhojenih poteh sodeč) obiskovalcev ne manjka.

1548680693_em_borl_1.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Na Ministrstvu za kulturo so povedali, da jih je mariborska območna enota Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije v začetku leta 2011 obvestila o številnih za obiskovalce potencialno nevarnih mestih v gradu in njegovi okolici: »Z nepooblaščeno uporabo bi bilo lahko ogroženo zdravje in življenje ljudi, nevarnostim pa se, žal, ni mogoče izogniti drugače kot z zaprtjem. Ministrstvo je v okviru razpoložljivih finančnih sredstev saniralo nekatere poškodbe na objektu, ne pa vseh, saj je za njihovo odpravo potrebna temeljita sanacija objekta.«

Pozanimali smo se, kako upravljavec gradu, torej kulturno ministrstvo, skrbi, da se prepoved vstopa v borlski grad tudi upošteva. Tak je bil odgovor: »Ministrstvo je z namenom preprečitve nedovoljenih vstopov v grad, ker stanje gradu ni primerno za varno rabo, pred dvema letoma obnovilo in dodalo železno mrežo nad vhodna vrata. Vsak lastnik, tudi država, lahko v primeru nedovoljenih posegov v lastnino svojo lastnino zavaruje z ukrepi, ki jih v ta namen predvideva veljavna zakonodaja.« Kdo bi torej pri nedovoljenih obiskih gradu moral ukrepati? »Lastnik lahko svoje pravice zaščiti na podlagi postopkov, ki jih v ta namen predvideva veljavna zakonodaja,« so bili redkobesedni na kulturnem ministrstvu.

Kaznivo dejanje bi lahko naznanil vsakdo …

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.