Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Skupnost Cenacolo v Škocjanu zaprla svoja vrata


Besedilo in foto: L. Markelj
21. 5. 2016, 15.00
Posodobljeno
23. 05. 2016 · 08:22
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

cenacolo__003.jpg
Domačija Ruparjevih, kjer so domovali fantje iz Cenacola. Ruparjevim so hvaležni za pomoč in korekten odnos vseskozi.
cenacolo__001.jpg

Po dvanajstih letih, odkar je v Škocjanu začela delovati skupnost Cenacolo, v kateri so mnogi fantje, nekdanji odvisniki, našli pravo pot iz sveta drog in zasvojenosti, je hiša te dni zaprla svoja vrata.

Ta novica je mnoge osupnila, saj gre za edino tovrstno skupnost v Sloveniji. A kot pravijo odgovorni, to ne pomeni, da fantje in dekleta ne bi mogli več vstopati na pot Cenacola. To so počeli pred odprtjem hiše v Sloveniji in bodo tudi poslej.

Razlogov za zaprtje hiše je več. Kot opažajo že dlje časa, je prišlo do sprememb po vsej Evropi, saj je vstop v skupnost Cenacolo vse manjši, tako da so zaprli že dve svoji hiši na Hrvaškem in v Italiji. A to žal ne pomeni, da je odvisnosti manj, kot bi kdo pomislil.

»Dejstvo je, da so se odvisniki v desetih letih stoodstotno spremenili. Včasih so bili klasični, v glavnem so jemali kokain, heroin, ipd., danes pa jemljejo vse, kar jim pride pod roko, povrhu vsega pa so pogosto zraven še psihične težave, povezane z odvisnostmi, kot so shizofrenija, paranoje, tesnobe… Skupnost mora presoditi in se odgovorno odločiti, koga sprejeti, da mu bo kos,« pravi Aleš, odgovoren za vstope v skupnost Cenacolo v Sloveniji.

Slovencem so na voljo delujoče hiše skupnosti Cenacola v Italiji, na Hrvaškem in drugod, vstopni razgovori, ki so do sedaj potekali v Škocjanu, pa bodo v Ljubljani. Vsa pojasnila so možna na naslovu: info@cenacolo-ex.org ali po telefonu 051-876-946.

Odločitev za zaprtje hiše v Sloveniji, kjer je na enkrat bivalo okrog 15 fantov, je bila premišljena in odgovorna. Tudi tu je bilo vstopov vse manj, »predvsem pa se je spremenila struktura ljudi. So bistveno krhkejši kot pred leti, in po dveh ali treh letih bivanja v skupnosti niso sposobni za vodenje hiše. »Ta problem je bil tudi v Škocjanu. Zaradi pomanjkanja vstopov ne moremo več slediti karizmi skupnosti in ker ne želimo popuščati v kvaliteti, menimo, da je bolje, da je kaka hiša manj,« je povedal Aleš, ter omenil še specifiko Slovenije. Majhni smo in pri nas je kar dosti drugih možnosti zdravljenja odvisnosti, ki so na prvi pogled lažje sprejemljive, manj radikalne ter zahtevne, in zato za odvisnika bolj privlačne.

Več o skupnosti Cenacolo, ki so jo v škocjanski dolini lepo sprejeli in z njo dobro sodelovali, in o odzivih na njeno zaprtje, si preberite v aktualni številki Dolenjskega lista.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.