OŠ Vavta vas: praznično tako in drugače


Na osnovni šoli Vavta vas, v okviru katere deluje še vrtec Krkine lučke, je te dni res praznično. Šola obeležuje 140 let delovanja, ker pa se bliža praznični december, so se odločili, da vse razveselijo z lutkovno predstavo, skupaj z otroci pa so poskrbeli še za praznični bazar.
Strokovni delavci vrtca so tako za najmlajše in seveda tudi za večje predstavo v kulturnem domu v Straži včeraj zaigrali dvakrat, na ogled pa bo še danes ob 17. uri. Vstopnine ni, zbirajo pa prostovoljne prispevke.
Sicer pa želijo z zbranim denarjem od prodaje na bazarju v avli kulturnega doma, kjer ponujajo venčke, dekoracije, igre, piškotke idr., v OŠ Vavta vas oziroma vrtcu kupiti inštrumente, s katerimi bi opremili igralnice.

Praznovanje visokega jubileja so v vavtovški šoli začeli z zasaditvijo 14. lipe, saj za vsako desetletje zasadijo eno, česar se je pred 20 leti spomnil tedanji učitelj in knjižničar Karel Drago Vuica. Pod lipo so se ljudje od nekdaj družili in delili spomine, šola pa je ob jubileju izdala še zbornik 140 spominov, pripravila razstavo o svoji zgodovini, minulo soboto pa še proslavo, na kateri so z vseh strani vreli spomini na šolo, ki je kot enorazrednica za sto učencev svoja vrata prvič odprla 24. aprila 1878 pri cerkvi v Vavti vasi.
V večje prostore se je kot trirazredna preselila leta 1908 in bila nato ničkolikokrat dozidana, da je danes v ponos celotnemu kraju. Tudi straškemu županu Dušanu Krštincu, ki je nekdaj na OŠ Vavta vas gulil šolske klopi in je nagovoril zbrane na sobotni proslavi. V imenu učencev in kolektiva se je prav tako nekdanja učenka, danes pa ravnateljica šole, ki ima pod svojo streho 340 učencev v 18 oddelkih in poleg še 10-oddelčni vrtec Krkine lučke, Sabina Erjavec med drugimi zahvalila vsem, ki so prispevali spomine za omenjeni zbornik.
Jubilejno proslavo so zasnovali kot gledališko predstavo, v kateri so obiskovalce štirje popotniki ter znanstvenik s časovnim strojem oz. mlinom, tj. simbolom straške občine, popeljali od začetkov do današnjih dni. Avtorica je bila Ana Markelj Karlič, odigrali pa so jo člani gledališkega krožka. Za glasbene vložke s šolskimi pevskimi zbori je poskrbela Alenka Gazvoda, posebne točke pa so po lastni izbiri pripravili še učenci vseh razredov z mentorji.
Markelj-Karličeva je z Dušanko Štampfelj uredila tudi omenjeni zbornik, ki vsebuje bogato zbirko zgodb, pesmi in zapisov iz osebnih dnevnikov nekdanjih učencev in učiteljev. Ob tem velja omeniti še Vladimiro Brudar, Polonco Keglovič in Metko Starešinič, ki so poskrbele še za priložnostno razstavo ter se za pomoč med drugim zahvalile domačemu župniku Tomažu Marasu.
Kako je bilo v soboto in včeraj si lahko pogledate v priloženih videoposnetkih.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se