9. sklop predavanj cikla "Neobičajna vedenja" v Črnomlju


Mestna muzejska zbirka Črnomelj in RIC Bela krajina vljudno vabita na 9. sklop predavanj cikla »Neobičajna vedenja«. Brezplačna predavanja bodo potekala v predavalnici MMZ Črnomelj (Ul. Mirana Jarca 3, Črnomelj).
Prvo predavanje »Okupacijske meje v Beli krajini (1941 - 1945)« bo potekalo v sredo, 28. novembra, ob 19. uri. Predaval bo Belokranjec po rodu dr. Božidar Flajšman iz oddelka za zgodovino Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani.
Okupacijska meja med fašistično Italijo in Neodvisno državo Hrvaško (NDH) je v Beli krajini potekala po meji sreza od Trdinovega vrha po grebenu Gorjancev / Žumberka do reke Kolpe pri Božakovem, nato po reki Kolpi navzgor do Predgrada. Meja je močno zarezala v vsakdanje življenje ljudi, zelo so bili prizadeti predvsem kmetje, ki so imeli zemljo na obeh straneh meje. Prebivalci Žumberka s pravoslavnimi koreninami so bili mnenja, da je meja tudi koristna, ker je Ustašem preprečevala, da bi prihajali na italijansko okupirano območje. Maja 1941 so bili tudi posamezni poskusi, da bi se del sreza Črnomelj (Bele krajine) priključil NDH (Občina Radatoviči), in tudi poskus, da se celotna Bela krajina priključi nacistični Nemčiji. Zelo hitro pa se je razvilo močno partizansko gibanje, tako da so Italijani že decembra 1942 zapustili manjše, predvsem obmejne postojanke.
Drugo predavanje »Arheološka izkopavanja Črnomelj 2018« bo potekalo v četrtek, 6. 12. 2018, ob 19. uri. Predavala bo Alenka Jovanović, univ. dipl. arheologinja.
Črnomelj je skozi vrsto izkopavanj v zadnjih 30-ih letih dobil povsem novo arheološko podobo. V letu 2018 izvedena izkopavanja ob rekonstrukciji ulice Mirana Jarca pod vodstvom Slobodana Olića in Alenke Jovanović so dodala nova poglavja v arheologiji Črnomlja. Novoodkriti sledovi prazgodovinskega in antičnega Črnomlja omogočajo še boljšo osvetlitev dosedanje podobe, raziskave na območju ob cerkvi sv. Petra pa nove podatke o najstarejšem črnomaljskem mestnem pokopališču.
Tretje predavanje »Belokranjci v tridesetletni vojni (1618 – 1648), primer rodbine Kanižar« bo v četrtek, 13. 12. 2018, ob 19. uri. Predaval bo Janez Weiss, univ. dipl. zgodovinar.
30-letna vojna predstavlja enega od ključnih političnih trenutkov kontinentalne Evrope 17. stoletja. Od praške defenestracije do Westfalskega mira se je skozi 3 desetletja spopadla skorajda celotna Evropa, saj so na vseh straneh sodelovale tako domače kot tudi številne najemniške vojske. Namen prispevka je podati študijo primera udeležbe plemstva iz prostora današnje Bele krajine v tridesetletni vojni, s poudarkom na rodbini Kanižar. Kanižarji (Caniser, Khanishar) so se v drugi polovici 16. stoletja odlikovali v spopadih na meji z otomanskim imperijem, v začetku 17. stoletja spoznali bojišča po Furlaniji in Goriškem, dve desetletji pozneje pa so se bojevali v oddelku t.i. hrvaške konjenice Fuggerjevega regimenta na Bavarskem.
Četrto oz. zadnje predavanje bo »Rekonstrukcije historičnih stavb v Beli krajini«, ki bo potekalo v četrtek, 20. 12. 2018, ob 19. uri. Predavatelj bo Robert Lozar, univ. dipl. akad. slikar.
Začetki nastajanja historičnih likovnih rekonstrukcij belokranjskih mest segajo v leto 2008, ko je bila izdelana velika veduta srednjeveškega Črnomlja. Ideji likovnega prikaza daljne preteklosti smo ostali zvesti v vseh sledečih publikacijah in projektih o Črnomlju, Vinici, Metliki, rodbini Semenič in še v vrsti drugih, kjer smo podali nove rekonstrukcije historičnih stavb, mest in situacij ter s tem dobili približne podobe nekega izgubljenega časa. Te podobe bo predstavil sam avtor in jih na predavanju postavil na ogled.
Vljudno vabljeni!
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se