Kamra v času karantene: Brezdomci potrebujejo razbremenilni razgovor
Dejstvo, da smo več tednov v karanteni, vpliva na vsakogar drugače. Med nami so ljudje, ki že sicer živijo v težkih okoliščinah in so zaradi trenutnih razmer pod še večjim pritiskom.

Pred skoraj dvema letoma je svoja vrata odprlo zavetišče za brezdomce Kamra. Na Zadružnem trgu na Ptuju, kjer so locirani, so doslej do lepšega življenja pomagali številnim uporabnikom. Tako brezdomcem, ki tam bivajo, kot tistim, ki prihajajo v dnevni center le na druženje.
Tudi po razglasitvi epidemije v načinu delovanja zavetišča večjih sprememb pri delovanju ni. Kot je pojasnila Polona Toplak, predsednica društva Ars Vitae, pod okriljem katerega deluje Kamra, ves čas delajo nemoteno, seveda ob spoštovanju vseh potrebnih varnostnih ukrepov. Ne deluje pa dnevni center, torej tisti del programa, ki je bil namenjen druženju in psihosocialni podpori uporabnikov, ki sicer imajo streho nad glavo, vendar kljub temu potrebujejo pomoč. Tem so zadnje tedne na voljo le telefonsko ali preko elektronske pošte. »Ugotavljamo, da ti uporabniki dejansko največkrat potrebujejo lepo besedo, razbremenilni razgovor ter pomoč pri urejanju svojega položaja. Potrebujejo stik z nekom, da čutijo, da niso osamljeni in pozabljeni. Ena izmed naših zaposlenih in vodja zavetišča Kamra je z njimi v navezavi vsakodnevno,« pravi Toplakova.
Pred epidemijo so nekateri med njimi na Zadružni trg prihajali vsak dan. Ker gre za posameznike, med katerimi so tudi taki, ki težko vzpostavijo stike z drugimi ljudmi, je zanje trenutna situacija toliko težja. »Pomoč strokovnih delavcev in druženje marsikoga od njih drži nad vodo. Vedo, da jim nekdo prisluhne, da se mu lahko potožijo, pogovorijo z njim, pa tudi če v tistem trenutku konkretno nič ne rešijo. Največji problem marsikoga v teh dneh je osamljenost in negotovost,« ugotavlja Toplakova.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se