Bivša ravnateljica OŠ Bizeljsko tokrat delno kriva!

Včeraj se je na krškem okrožnem sodišču končalo ponovljeno sojenje bivši ravnateljici osnovne šole Bizeljsko Vidi Najger in poslovodkinji zasebne trgovine Ivanki Babič. Če je isto sodišče pred dvema letoma obe oprostilo vseh obtožb kljub ugotovitvi, da poslovanje šole ni bilo po črki zakona, pa je po razveljavitvi sodbe na Višjem sodišču tokratna ugotovitev za obe obdolženi »polovično zadovoljiva.« Krivi sta namreč ponarejanja listin, oproščeni pa obtožb, da sta zlorabili svoj položaj.
Kot je ob razglasitvi sodbe dejal predsednik tričlanskega senata sodnik Gojmir Pešec, sta krivi ponarejanja poslovnih listin, zaradi česar si obe zaslužita pogojno kazen: pol leta zapora, pogojno na dve leti, bremenijo pa ju tudi stroški postopka in povprečnina. Oproščeni pa sta obtožb, da bi zlorabljali svoj položaj; o tem kaznivem dejanju lahko po tolmačenju Vrhovnega sodišča namreč govorimo le pri opravljanju gospodarske dejavnosti, kar pa šola ni bila, kljub temu, da so nekaj grozdja iz šolskega vinograda, ki je služil izobraževanju mladih, tudi prodali, in kljub temu, da je v šolsko blagajno kapnilo tudi nekaj denarja od plačila najemnine za telovadnico. A ta denar je šel za stroške najema.

Sodba še ni pravnomočna, so pa pritožbe že napovedali vsi vpleteni: tako okrožni državni tožilec Jože Zevnik, kot oba zagovornika. V času postopka na sodišču je Osnovna šola Bizeljsko sicer vložila premoženjsko-pravni zahtevek, a zanimivo, brez zahtevanega zneska, zato je sodišče šolo napotilo na pravdanje.
Na veliko zapravljali
Očitki so se nanašali na leto 2002, ko je šola trgovini Babič nakazala dobrih 7,5 milijona tolarjev, čeprav naj bi tam kupili le za okoli 120 tisočakov različnega blaga. V postopku na sodišču je bilo tudi ugotovljeno, da so bili stroški prehrane na osnovni šoli Bizeljsko kar dvakrat večji kot na ostalih šolah v občini.

Čeprav je imela šola redne dobavitelje, manjkajoče stvari pa je nabavljala v bližnji trgovini Denžič, je zapravljala tudi v trgovini Babič. V enem letu kar za dobrih 7 milijonov tolarjev! Kot se je zagovarjala bivša ravnateljica, je šel denar pretežno za dodatne izvenšolske dejavnosti, ki naj bi jih v letu 2002 našteli kar 150, vsekakor pa je postopek na sodišču zbujal občutek zavisti pri tistih, ki otrok niso imeli na tamkajšnji šoli; deležni so bili namreč številnih priboljškov in pogostitev, prav tako pa tudi tam zaposleni in drugi pomagači. Darilca so se namreč delila skoraj dnevno.
Okrožni državni tožilec je na prvem in ponovljenem sojenju predlagal zaporne kazni: za ponarejanje poslovnih listin je za obe predlagal pol leta zapora, za zlorabo položaja pa za Najgerjevo dve leti in pol zapora, Babičevi pa šest mesecev zapora.
Očitke sta zanikali
Tako Najgerjeva kot Babičeva sta vse očitke obtožbe zanikali. Prva je dejala, da je pri poslovanju nadaljevala prakso prejšnjega ravnatelja, ki ji je svetoval, naj na primer pri nakupu kave ali pijače na račun v trgovini raje napišejo kak za šolo bolj opravičljiv nakup, sicer pa si je, kot je zatrdila, prizadevala za dobrobit kraja, šole in otrok. Vida Najger je priznala, da so poslovali tudi s fiktivnimi računi, vse pa zato, da je šola na tak način privarčevala.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se