Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Tožba glede ravnanja nekdanjega direktorja Jutranjke na višje sodišče


STA, M. M.
14. 3. 2012, 09.50
Posodobljeno
06. 04. 2012 · 12:50
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

img_5190.jpg
A. K., arhiv DL
Foto: A. K., arhiv DL

##IMAGE-3427682##

Potem ko je okrožno sodišče v Novem mestu odškodninsko tožbo zoper nekdanjega direktorja sevniške Jutranjke Miho Rabiča konec februarja zavrnilo, se primer seli na višje sodišče. Stečajni upravitelj Jutranjke Tomaž Kos, ki je nad odločitvijo sodišča presenečen, se je v petek pritožil na višje sodišče, je danes povedal za STA.

Po Kosovih besedah je novomeško sodišče po šestih letih pravdanja zavrnilo tožbo, s katero je v okviru stečajnega postopka Jutranjke od Rabiča in nadzornikov, Marjana Rabiča ter Mirjane Šulek, terjal 726.000 evrov. Ker so bili v okviru postopka po njegovem podani vsi razlogi za odškodnino, pa se je na razsodbo novomeškega sodišča pritožil, je pojasnil.

Do kršitev pri poslovanju Jutranjke je vsekakor prišlo, je dejal Kos, ki obravnavo tožbe pričakuje v mesecu ali dveh.

Kos je zoper omenjeno trojico februarja 2006 vložil odškodninsko tožbo v imenu upnikov, s katero je skušal dokazati, da so sevniško tekstilno podjetje oškodovali za 2,65 milijona evrov. Po ugotovitvi, da s celotnim zneskom na sodišču ne bo uspel, je tožbeni znesek kasneje zmanjšal.

Z ugoditvijo njegovi tožbi bi bila opravljena še zadnja ovira za zaključek leta 2005 uvedenega stečajnega postopka v Jutranjki, sedaj pa bo treba počakati na morebitni razplet na višjem sodišču ali, če bo potrebno, kako drugače zaključiti postopek, je nadaljeval Kos.

Kot je pojasnil, je bila odškodninska tožba zoper direktorja in omenjena člana nadzornega sveta vložena zaradi njihovega ravnanja v postopku takratne prisilne poravnave, ko so na račune drugih podjetij v njihovi lasti nakazovali večje zneske denarja.

Leta 2006 vložena tožba se je nanašala na odškodnino v skupnem znesku dobrih 636,2 milijona takratnih tolarjev, po zadnji utesnitvi pa je ta zahtevek znašal omenjenih 726.000 evrov, je navedel Kos in dodal, da gre za oceno dejanske škode, ki jo je s svojim ravnanjem povzročil direktor Rabič.

V zvezi z domnevno škodljivim ravnanjem Rabiča so sodišču predložili več izvedeniških mnenj, ki po njegovem nedvomno dokazujejo, da je šlo za nedovoljene posle in oškodovanje upnikov, sodišče pa je kljub temu odločilo drugače, kot je pričakoval.

Potrdil je še, da so doslej s prodajo premoženja v Jutranjki z dobrimi 250.000 evri poplačali več kot sto delavcev in z zneskom dobrih 560.000 evrov ločitvene upnike. Dolg do navadnih upnikov - pri tem Kos dvomi, da ga bodo lahko poravnali - znaša 2,3 milijona evrov, na svoj denar pa še čakajo tudi nekdanji delavci Jutranjke, ki od podjetja terjajo dober milijon evrov.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.