Novoles (spet) v prodajo; ga bo država še pravočasno podprla?

##IMAGE-3364590##
Kompleks straškega Novolesa, ki je od maja predlani v stečaju, bodo po treh neuspelih dražbah skušali prodati s pomočjo nezavezujočih ponudb. Glede na vrsto ponudbe izklicna cena in varščina nista določeni, rok za oddajo ponudb pa je dva meseca ob objave vabila, objavljenega sredi julija.
Novolesova stečajna upraviteljica Kruhar Pucova je v vabilu k dajanju nezavezujočih ponudb med drugim še zapisala, da je glede na vrsto ponudbe in njen informativni značaj izključena obveznost prodajalca, da prodajno pogodbo sklene z najugodnejšim kupcem. O izbiri najugodnejšega ponudnika pa se bo odločila v 15 dneh od poteka roka za zbiranje ponudb, je razvidno iz nedavne objave na Ajpesu.
Sicer pa so se nekdanji zaposleni lesnega podjetja Novoles v stečaju nedavno združili v delavsko zadrugo, na območju nekdanjega Novolesa pa bi radi ustanovili center, kot jih predvideva akcijski načrt za povečanje konkurenčnosti gozdno-lesne verige v Sloveniji. A za kaj takega potrebujejo 742.000 evrov zagonskega denarja.
Glede navedenega zneska so se že dogovorili z Delavsko hranilnico, ki pa za odobritev posojila potrebuje državno poroštvo, so pojasnili na novinarski konferenci 5. julija.
Glede slednjega so iz poslanske skupine Pozitivne Slovenije v četrtek sporočili, da se je v preteklih dneh v državnem zboru sestala delovna skupina za pripravo zakona o spodbujanju zadružništva in se na svojem sestanku seznanila tudi s prizadevanji nekdanjih Novolesovih delavcev.
Ob tem so ugotovili, da bi država oz. slovenski podjetniški sklad lahko zagotovil poroštvo za odkup strojev in dela nepremičnin Novolesa v stečaju v obsegu do 1,5 milijona evrov, a bi to lahko storil šele, če bi spremenili zakon o podpornem okolju v podjetništvu.
Namreč v njem bi bilo treba opredeliti, da so poleg gospodarskih družb do tovrstnih podpor upravičene tudi zadruge. Na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo novelo tega zakona sicer pripravljajo, a bo sprejeta prepozno, da bi lahko omogočila zagon Novolesove proizvodnje v načrtovanih rokih, so opozorili.
Ker bi lahko delavske zadruge, kot v primeru Novolesa, igrale pomembno vlogo pri prestrukturiranju podjetij v težavah oz. njihovi oživitvi po stečajih, pa so se predstavniki Pozitivne Slovenije glede omenjene teme sestali s pristojnim ministrom Stankom Stepišnikom, ki podpira iniciativo poslanske delovne skupine in njihovo namero, da bi koalicijski poslanci omenjeni zakon čim prej pripravili in vložili v postopek, so še sporočili iz Pozitivne Slovenije.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se