Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Najbogatejša ženska gomila


10. 7. 2009, 00.00
Posodobljeno
12:11
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

njiva002.jpg
Arhiv Lokalno.si
njiva003.jpg
Borut Križ ob najdbi, ki je močno razveselila ekipo dolenjskih arheologov.

Dolenjski arheologi pod vodstvom Boruta Križa iz Dolenjskega muzeja so dobesedno srečni. Med izkopavanji na Kapiteljski njivi so namreč odkopali gomilo 33. Gre za ženski, oziroma tako imenovani knežji grob. ''Arheologi, ki se ukvarjamo s kar trdim delom, smo veseli, ko najdemo lepe predmete; sicer smo veseli tudi, ko ne najdemo lepih predmetov, vendar ko odkrijemo nekaj res lepega, estetskega nas prevzameta zadovoljstvo, sreča in veselje,'' nam je povedal Borut Križ.

Tokrat so v gomili našli ženski gob s pridatki. Zelo bogati so nakitni predmeti, bronaste sponke, fibule, steklen in jantarjev nakit, lončeno posodje, zapestnice, nanožnice. Ta grob pa izstopa od ostalih po tem, da sta v njem dve bronasti posodi. To je redkost in posebnost bogatih knežjih grobov. ''Žal je dolenjska zemlja zelo agresivna, tako da je ena posoda zelo slabo ohranjena, dejansko imamo samo njene ostanke, vendar vidimo, da je šlo za posodo, druga pa je bolje ohranjena in upamo, da bo po restavratorskih posegih spet zažarela in zaživela,'' je navdušeno opisoval odkritje vodilni dolenjski arheolog.

Po njegovi oceni gre za enega najbolj bogatih železnodobnih ženskih grobov, doslej odkritih na območju Novega mesta, ki kulturno sodi na začetek halštatskega obdobja, časovno pa v leta od 750 do 700 pred našim štetjem. Pokojnica bi bila lahko začetnica rodu, ena njegovih najstarejših članic ali gospodarica, je pojasnil Križ.

Na Kapiteljski njivi že 25 let potekajo zavarovana arheološka izkopavanja. Vsako leto arheološka ekipa preživi nekaj mesecev na terenu, in to v dežju, vročini, pa tudi čisto prijetnem vremenu odkopava tisto, kar skriva zemlja; tako da lahko rečemo, da je odkritje sad sistematičnega, vztrajnega in trdega dela. ''Pri našem delu se stvari praviloma ne zgodijo same od sebe, ampak so posledica dela,'' nam je odkritje razložil Borut Križ. V nadaljevanju je povedal, da gre za prvi tako bogat ženski grob, in izrazil upanje, da ni edini. Do zdaj so namreč prevladovali moški bogati grobovi. Bilo je tudi veliko ženskih, a tako bogat še ni bil noben.

Borut je tudi pohvalil ekipo (dober ducat jih je), ki izkopava, in povedal, da gre za osem delavcev kopačev - to so novomeški študentje, ki delajo prek študentskega servisa, potem je delovna ekipa Dolenjskega muzeja - arheologinja Petra Stipančič ter restavratorja Simon in Miha, v pomoč pa jim je še študentka s Primorske, ki tudi študira arheologijo in jo še posebej zanima prav izkopavanje na Kapiteljski njivi, zaradi česar so jo sprejeli v ekipo.

Ob slovesu nam je Borut še povedal, da se do zdaj še ni zgodilo, da bi kdo iz njegove ekipe kadarkoli kakšen izkopan predmet spravil v žep (za spomin, ne za trženje). Se je pa spomnil primera izpred približno 20 let, ko so neki delavci, ki so med samim delom malo preveč popili, zvečer prišli nazaj na kraj izkopavanja, a niso mogli ničesar odnesti. ''Kajti način dela je tak, da vse predmete, ki jih izkopljemo, poslikamo in varno spravimo, če pa to ne gre, pa smo tudi že prespali in tako sami stražili tisto, kar so nam zapustili davni predniki,'' je še dodal Križ.

Izkopavanja se bodo nadaljevala do konca tega meseca, potem pa, če bo primerno vreme in če bo denar, nadaljevala jeseni. Prav bi bilo, da bi se denar našel, kar pa zadeva vreme, pa so arheologi tako ali tako vajeni vsakršnega.

kriz_julij09.mp3

Pogovor z Borutom Križem


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.