Nadzor nad gradnjami tudi v pristojnosti občin: bodo občine zaposlovale nove inšpektorje?
Državni zbor je konec oktobra potrdil trojček zakonov s področij urejanja prostora, dovoljevanja gradenj ter arhitekturne in inženirske dejavnosti. Paket zakonov prinaša novosti pri pripravi prostorskih aktov in dovoljenju posegov v prostor, občinam pa dodeljuje nove pristojnosti. Med drugim večji nadzor nad graditeljstvom.

Po novem bo obveza občin, da bodo pri urejanju prostora sodelovale vsaj z enim občinskim urbanistom. Nova naloga občin bo izdajanje mnenj na pripravo predpisov, ki bi vplivali na področje prostorskega načrtovanja. Za vložene pobude za spremembo namenske rabe zemljišč (sprememba OPN) bo občina vlagateljem lahko zaračunala takso, ki jo bo predpisala z odlokom. »Taksa za posamezno pobudo bo lahko znašala od 50 do 300 evrov,« pravi direktorica Skupne občinske uprave občin Spodnjega Podravja Alenka Korpar. Občine bodo lahko sprejele odloke, s katerimi bodo predpisale podobo naselij in krajine. »S tem želimo doseči urejeno podobo ter usklajeno in medsebojno dopolnjujočo rabo javnih in zasebnih površin za posege, ki ne pomenijo gradnje. Na primer: vzdrževanje objektov, ki se nanaša na zunanji izgled, oglaševanje, osvetljevanje, postavljanje blaga ob poslovnih prostorih …),« dodaja Korparjeva. Po novem bodo občine dolžne voditi ažurno evidenco o vseh stavbnih zemljiščih, nezazidanih stavbnih zemljiščih in določiti njihovo razvojno stopnjo. Izdajale bodo tudi soglasja za spreminjanje parcelnih mej oziroma parcelacijo.
Ključna novost, ki jo prinaša nov gradbeni zakon, v veljavo bo stopil sredi leta 2018, je razširitev pristojnosti nadzora nad gradnjami na občinsko raven. Po novem bodo občinski inšpektorji lahko nadzorovali graditeljstvo enostavnih objektov, kot so lope, nadstreški, ute ...
Bodo občine dodatno zaposlovale inšpektorje?
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se