Lani se je največ trgovalo z delnicami Krke

##IMAGE-3483042##
V letu 2010 je bilo trgovanje na Ljubljanski borzi v pretežni meri še vedno zaznamovano z dolžniško krizo, upadi tečajev in s tem povezano negotovostjo ter nizkimi vrednostmi prometa. Finančna in gospodarska kriza se je na slovenskem trgu kapitala odrazila z zamikom, z zamikom iz nje tudi izstopamo v primerjavi z drugimi razvitimi trgi. So se pa v letu 2010 zgodili pozitivni premiki za slovenski kapitalski trg z uvedbo Xetre in vstopanjem novih mednarodnih članov v članstvo Ljubljanske borze, kar krepi pričakovanja povečane likvidnosti v letu 2011, pravijo na Ljubljanski borzi.
Trgovanje v letu 2010
Indeks SBI TOP, ki je v letu 2009 dosegel pozitivno rast (+15 odst.), v letu 2010 ni sledil pozitivni donosnosti na tujih trgih, saj je od začetka leta upadel za 13,47 odst. Vrednost SBI TOP je na zadnji trgovalni dan znašala 850,35 točk.
Celotni promet na Ljubljanski borzi je znašal 493 milijonov evrov, promet brez svežnjev 356 milijonov evrov, kar je 25 odst. manj od leta 2009. Promet z delnicami je znašal 361 milijonov evrov V strukturi prometa je bilo večino prometa opravljenega z delnicami (73,25 odst.), sledijo jim obveznice z 22,11 odst. in investicijski skladi s 4,64 odst. deležem prometa.
Delnice Krke (KRKG) so bile tudi v letu 2010 najbolj likvidne delnice Prve kotacije in predstavljajo 50 odst. prometa vseh delnic borze. Najbolj kakovosten segment trga Prva kotacija, ki jo sestavlja osem delnic, predstavlja 80 odst. prometa delnic. Druga najbolj trgovana delnica je bila Mercator s 7 odst. deležem, tretja pa Telekom Slovenije s 5,8 odst. deležem.
Tržna kapitalizacija vseh delnic na Ljubljanski borzi se je v letu 2010 znižala in je znašala 6.994 milijonov evrov, kar je predvsem posledica znižanja tečajev delnic. V letu 2010 je na Ljubljanski borzo vstopilo eno novo podjetje Agrogorica, prevladovale pa so nove kotacije bančnih obveznic. Skupna nominalna vrednost izdanih obveznic je bila 2,74 milijard evrov.
Mednarodna integracija trga
V letu 2010 je bila z udeleženci trga sprejeta Strategija slovenskega kapitalskega trga, ki predstavlja načrt ukrepov na področju izgradnje zaupanja vlagateljev ter ukrepov na strani ponudbe in povpraševanja. Pomemben del strategije je dosledno uveljavljanje vseh mednarodnih standardov in praks ter odpiranje trga tujim vlagateljem. Kot prva ukrepa je v letu 2010 borza uvedla mednarodno platformo Xetra ter pridobila dva nova člana, uveljavljeni mednarodni banki, poleg tega pa izvedla tudi obsežen progam mednarodne promocije.
Opravljenih je bilo več promocij podjetij Prve kotacije in sicer v Ljubljani, Londonu, na Dunaju ter prvič tudi v New Yorku. Preko spleta je bil v sodelovanju s Thompson Reutersom izpeljan tudi t.i. webcast.
Pozitivne napovedi
Ljubljanska borza za leto 2011 pričakuje izboljšanje stanja na domačem kapitalskem trgu. Napovedana je pozitivna gospodarska rast, podjetja napovedujejo izboljšano in dobičkonosno poslovanje. Zastavljena mednarodna integracija, trgovalna platforma Xetra in prednosti skupine CEESEG z dnevno likvidnostjo okoli 250 milijonov evrov ter široko bazo aktivnih mednarodnih bank ter portfeljskih vlagateljev pa bodo dodatno omogočile potencial najboljših slovenskih podjetij ter ustvarile bistveno večjo likvidnost.
Andrej Šketa, predsednik uprave Ljubljanske borze, je ob tem povedal:
"Skupina CEESEG ima 116 lokalnih in 63 mednarodnih borznih članov, od katerih pričakujemo interes za vlaganje ter prisotnost tudi na slovenskem trgu.".
Ljubljanska borza je namreč hčerinska družba v 81 odst. lasti skupine borz CEE Stock Exchange Group (CEESEG), ki je tudi lastnica večinskih deležev Dunajske, Budimpeške in Praške borze. Skupina CEESEG predstavlja skoraj polovico celotne tržne kapitalizacije in okoli dve tretjini celotnega prometa z delnicami v regiji Srednje in Vzhodne Evrope, kar jo vzpostavlja kot vodilno borzno skupino v regiji.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se