© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Korak poenotenja na poti do univerze


lokalno
13. 2. 2008, 00.00
Posodobljeno
18:20
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

urs_feb08.jpg
Arhiv Lokalno.si
Današnji sestanek
roncevic_borut.jpg
Borut Rončević

Na pobudo Univerzitetnega in raziskovalnega središča Novo mesto (URS) so danes popoldne na sestanek vabili predstavnike že delujočih visokih šol v Novem mestu ter ostale, ki sodelujejo v procesu ustanavljanja univerze s sedežem v dolenjski prestolnici. Vseh vabljenih ni bilo, prav tako (še) niso sprejemali kakšnih skupnih izjav ali celo pisem o nameri, je bil pa direktor URS-a Borut Rončević predvsem vesel načelnega pristanka Visokošolskega središča Novo mesto, da se v prizadevanjih po univerzi združijo pod eno streho. Predstavnik omenjenega središča Miloš Šuštar se je skupaj z ostalimi danes strinjal, da v kratkem na novem sestanku sprejmejo izjavo, s katero bodo med drugim poudarili, da je novomeška univerza v širšem javnem interesu in da si bodo za ta cilj prizadevali z usklajenim delovanjem.

Z rezultati današnjega sestanka je tako Rončević zelo zadovoljen, čeprav - dodaja, je pred njimi še dolga pot. Na vprašanje, v koliko letih bi univerza v Novem mestu realno lahko bila ustanovljena, pa odgovarja: ''Tega si pa za javnost ne upam povedat!''

Med osnovnimi pogoji za ustanovitev univerze so vsaj tri študijska področja z vsemi tremi stopnjami študija. Dva področja bodo ''pokrili'' s Fakulteto za informacijske študije, ki je prva fakulteta v naši regiji, ki je dobila soglasje k ustanovitvi s strani akreditacijskega senata Sveta RS za visoko šolstvo. Fakulteta bo namreč ponudila programa informatike in računalništva. Tretje področje s tremi stopnjami študija bo zagotovila Mednarodna fakulteta za poslovno odličnost - elaborat je že v postopku za akreditacijo. V tem postopku je tudi že Fakulteta za industrijski inženiring, ki bo nudila dvostopenjski študij in se bo osredotočala predvsem na potrebe avtomobilske industrije.

Za dvostopenjski študij naj bi ustanovili tudi Fakulteto za upravljanje podeželja, z njim že deluje Visoka šola za upravljanje in poslovanje. Poleg slednje pa sta v Visokošolskem središču Novo mesto še Visoka šola za tehnologijo in sisteme ter Visoka šola za zdravstvo z enostopenjskim študijem.

Univerza v Novem mestu ne bo javna, ker je ne bo ustanovila država, takšne so le univerze v Ljubljani, Mariboru in Kopru, primorska in novogoriška pač ne. Je pa toliko bolj pomembno, kakšno vlogo pri ustanavljanju ima in bo imela Mestna občina Novo mesto. Ta, kot smo poročali, v prvem branju letošnjega proračuna še ni imela postavke za potrebe univerzitetnega središča v sklopu gospodarskega središča JV regije, ki je tudi državni projekt. To naj bi svetniki popravili v drugem branju proračunskega predloga na seji ta mesec, se pa nekateri zavzemajo, da bi tej temi namenili kar posebno, izredno sejo. Kot smo poročali, se na novomeškem županstvu o tem danes še niso želeli opredeljevati.

Direktor URS-a Borut Rončević sicer pričakuje, da bo za univerzitetno središče poskrbljeno tudi s proračunom, opozarja, da je gospodarsko središče JV Slovenije edino, ki že ima izdelano študijo, bolj slabo kaže univerzitetnemu kampusu. Sicer univerza brez kampusa lahko obstaja, bi bilo pa po Rončevičevih besedah v tem primeru izkoriščenega le 20% potenciala, ki bi ga sicer ustanova lahko prinesla Novemu mestu in regiji.

roni_kampus.mp3

Borut Rončević o univerzi brez kampusa

roni_visoko.mp3

Borut Rončević o sodelovanju Visokošolskega središča

roni_monm.mp3

Borut Rončević o univerzitetnem središču in novomeškem proračunu


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.