Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Kako naj se podjetništvo prebije v šole?


Besedilo in foto: B. D. G. 
31. 1. 2014, 17.10
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

podjetni__tvo_om_01.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
PODJETNI__TVO_om_01
podjetni__tvo_om_03.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Foto: BDG

Podjetniški krožek Gimnazije Novo mesto je sinoči v klubu Lokalpatriot pripravil okroglo mizo o možnostih preboja podjetništva v šole. Kako aktiven je krožek pri svojem delu in kaj so njegovi člani in mentorji dosegli že do sedaj, si lahko preberete v prilogi Živa, ki je priložena včerajšnjem Dolenjskem listu. V njej namreč objavljamo obširen pogovor s profesorjem Janezom Gorencem, pobudnikom in mentorjem krožka.

V sinočnjem  pogovoru so sodelovali: Stanko Levičar, ekonomist, ki poučuje podjetništvo na srednji ekonomski šoli v Ljubljani, Miha Fabjan iz StartUp Novo mesto, Borut Šiško, direktor in solastnik podjetja Steklarstvo Šiško iz Novega mesta, Matej Golob, podjetnik, 30Lean, in Ema Perme iz Urada za razvoj izobraževanja pri šolskem ministrstvu. 

podjetni__tvo_om_06.jpg
Arhiv Dolenjskega lista

Govorili so o tem, kakšno mesto imata danes podjetništvo in podjetnost v šolah, kakšne ovire postavlja naša družba mladim, ki bi želeli ustanoviti podjetje, kako bi jih premostili ter kako bi v šole vpeljali podjetniško razmišljanje, in še več, tudi že podjetništvo. Pri tem so imeli v mislih vse šole: ne le poklicne in strokovne, temveč tudi gimnazije.

Dijaki so se spraševali, ali ne bi tudi naša država omogočila mladoletnim osebam, da ustanovijo svoje podjetje in odpravila ovire, zaradi katerih mladi, ne le srednješolci temveč tudi študentje, ne naredijo prvega koraka v svet podjetništva. Mladi so namreč opozarjali, da izgubijo vse ugodnosti (štipendije, subvencionirane prevoze, prehrano, zavarovanje, bivanje v študentskem domu itd.), če odprejo podjetje.

Po drugi strani pa so jih podjetniki spomnili, da izguba ugodnosti ne sme biti ovira na poti v podjetništvo. "Če imaš idejo, te ne sme ovirati to, da ne boš od države dobil 300 evrov," je dejal Matej Golob, ki je sam odšel iz podjetja IBM in ustanovil svoje podjetje, pri tem pa ni sprejel možnosti, čeprav so mu jo ponudili, da bi se prijavil na Zavod za zaposlovanje. "Sposoben sem in ne potrebujem denarja od države, sem si rekel. Zakaj bi začel podjetje in vlekel še razne statuse? Ne moreš delati na pol, malo na črno, malo imeti podjetje in malo vleči subvencije. Če greš v podjetje na polno, boš dobil tudi investitorje," je bil nazoren.

Več o zanimivi okrogli mizi bomo objavili v eni od prihodnjih številk tiskane izdaje Dolenjskega lista.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.