Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Hrvaška bi imela del forminskega kanala


Mojca Zemljarič
2. 8. 2021, 21.09
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Slovenija in Hrvaška sta bili v nekdanji jugoslovanski družini šesterice republik sosedi v isti državi. Meje med njima tako rekoč ni bilo. Skupno je bilo tudi gospodarstvo, celoten ekonomsko-politični sistem velike Jugoslavije je temeljil na družbeni lastnini. Še danes, po 30 letih, odkar se je Slovenija kot prva od jugoslovanskih republik osamosvojila ter šla po poti demokratične in kapitalistične ureditve, so marsikatera lastniška ter ozemeljska vprašanja med državama ostala nerešena.

1627906246_cg_drava_formin.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Ob državni meji je ostala vrsta bolečih žuljev. Od tega, da iz ene v drugo državo vodijo ceste, po katerih prehod meje ni dopusten in je kazniv, do vprašanja točne določitve državne meje (Slovenija arbitražo o meji priznava, Hrvaška ne), pa tudi do čisto konkretnih lastniških vprašanj. Eno od teh je premoženje Dravskih elektrarn Maribor (DEM) ob odtočnem kanalu forminske hidroelektrarne proti Ormožu. Gre za del kanala, ki ga je Drava v silovitih poplavah jeseni 2012 porušila. Ko je DEM na razdejano lokacijo poslal delovne stroje in delavce, se je zapletlo, saj je posredovala hrvaška policija, ker da gre za območje in posest Republike Hrvaške. Tako se je začela že skoraj desetletje trajajoča agonija o vprašanju lastništva dela dravskega kanala proti Ormožu.

Varaždin pritrdil slovenski strani, Zagreb odločil drugače

Po zadnji odločitvi hrvaškega višjega sodišča je DEM izgubil del posesti, kjer je speljan odvodni kanal forminske elektrarne. Ker je kanal del energetske infrastrukture, ki jo upravlja DEM, so v podjetju menili oziroma verjeli, da zemljišče pripada njim. Prvostopenjsko sodišče v Varaždinu jim je to potrdilo, v minulih dneh pa je v javnosti zaokrožila informacija, da je zagrebško višje sodišče odločitev razveljavilo. Večernji list je poročal, da gre za vodno javno dobro zemljišče na Hrvaškem, za katerega ni dovoljena prilastitev ne hrvaškim in ne tujim podjetjem. Poleg tega je sodišče DEM-u naložilo plačilo sodnih stroškov v višini 28.000 evrov. Podravski energetski gigant je v odzivu na sodbo pojasnil, da bodo za uveljavitev lastninske pravice na spornih zemljiščih, za katera so prepričani, da pripadajo podjetju, izkoristili vse pravne možnosti.

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.