Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Centralno čistilno napravo nadgradili z obratom za sušenje odpadnega blata


M. Ž.
15. 4. 2016, 09.25
Posodobljeno
16. 04. 2016 · 11:02
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

cn_locna02.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
cn locna02
cn_locna12.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Obrat za sušenje odpadnega blata pri centralni novomeški čistilni napravi v Ločni. (Foto: M. Ž.)
cn_locna03.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
cn_locna18.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
cn_locna20.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Za glasbo so poskrbeli Ritem vodovodarji in osnovne šole Leskovec pri Krškem.

Novomeška občina je v sklopu projekta na področju okoljske infrastrukture »Hidravlične izboljšave kanalizacijskega sistema in centralna čistilna naprava v Novem mestu« zaključila še tretjo in zaključno fazo ter predlani povečano in tehnološko prenovljeno osrednjo čistilno napravo v Ločni nadgradila še z objektom za sušenje odpadnega blata. Celoten projekt je bil vreden okoli 15 milijonov evrov, omenjena nadgradnja pa 2,16 milijona evrov (brez DDV), za slednjo so 85 odstotkov denarja dobili iz kohezijskih sredstev, razliko pa sta pokrili država in novomeška občina.

»Novi objekt obsega tri tehnološke sklope. Prvi je kogeneracija, kjer je s pomočjo generatorja, ki za primarni vir uporablja zemeljski plin, proizvajamo električno energijo za potrebe delovanja čistilne naprave. Stranski produkt je toplota, ki jo koristimo za sušenje blata. Drugo sklop, ki je najpomembnejši, je celotno postrojenje za sušenje blata. Z vpihovanjem toplega zraka posušimo blato na minimalno 90 odstotkov suhe snovi, poleg tega pa izvedemo še higienizacijo blata. Tretja stopnja pa je čiščenje zraka. V postopku sušenja namreč nastajajo neprijetne vonjave, ki jih zajamemo in v dvostopenjskem čiščenju tudi očistimo. S tem preprečimo neprijeten vonj,« je na včerajšnjem odprtju pojasnil direktor novomeške Komunale Gregor Klemenčič.

Z novim obratom in sušenjem bodo na letni ravni količino odloženega blata, ki je zdaj končal kot odpadek na deponiji v Leskovec, iz 2500 ton znižala na okoli 500 do 600 ton, poleg tega pa ne bo končal kot odpadek na deponiji, ampak se bo uporabil kot gorivo za sežig v Salonitu Anhovo. »Poleg okoljskega vliva ima projekt tudi velik vpliv na znižanje stroškov pri delovanju v celotne čistilne naprave, in sicer 150 tisoč evrov na letnem nivoju,« je še dodal.

Zbrane na včerajšnjem odprtju novega objekta sta nagovorila tudi novomeški župan Gregor Macedoni in direktor Direktorata za vode in investicije Leon Behin, dogodek pa je bil uvod v teden dni trajajoče dogajanje ob dnevu zemlje. Jutri bo po celi občini potekala čistilna akcija, bogat teden pa bodo sklenili prihodnji petek z osrednjo prireditvijo ob dnevu zmelje na novomeškem Glavnem trgu in celodnevnim dogajanjem.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.